Budoucí strategie

EU sází na společný nákup vakcíny. Takhle ji chce zajistit pro všechny

Vakcína
Zdroj: Thinkstockphotos
Ilustrační foto
Eva Pavelková
Eva Pavelková
10.7. 2020 9:08
Téma:

Pandemie koronaviru ukázala, že Evropská unie potřebuje silnější nástroje pro řešení mimořádných událostí v oblasti zdraví. Evropská komise proto navrhla novou strategii, podle které se mají jednodušeji rozdělovat dostupné léky nebo finance. Zároveň pracuje na společném nákupu vakcíny.

Budoucí strategii EU v oblasti veřejného zdraví měl ve středu na programu Evropský parlament. Komisařka pro zdraví Stella Kyriakidesová s europoslanci diskutovala o návrhu na vytvoření programu EU4Health (EU pro zdraví), který má být součástí plánu obnovy EU.

 

Europarlament by měl na diskuzi navázat nelegislativním usnesením, o kterém bude hlasovat v pátek odpoledne. Dokument zdůrazňuje, že systémy zdravotní péče musí být v budoucnu lépe vybavené a koordinované. Pandemie koronaviru totiž překračuje hranice členských států.

 

Na EU4Health by mělo z víceletého finančního rámce pro období 2021 až 2027 jít 9,4 miliardy eur (asi 250 miliard korun). Program by měl zajistit lepší zvládání podobných hrozeb a lepší ochranu před nimi, větší dostupnost léků či ochranných pomůcek a posílení zdravotních systémů jednotlivých zemí.

 

 

Kromě toho Evropská komise (EK) podporuje vývoj a výrobu vakcíny proti nemoci Covid-19. Chce tak zabezpečit dostatek dávek pro všechny členské státy. Ministři zdravotnictví členských států už souhlasili, aby Komise jménem celé EU "předplatila" očkovací látky u několika výrobců.

 

"Spoluprací zajistíme spravedlivý a rovný přístup k vakcíně pro všechny v EU i na světě, což je to nejlepší možné řešení pro ukončení krize COVID-19. Právě v tom je EU nejlepší: spojovat zdroje, vynakládat společně úsilí a dosahovat konkrétních výsledků pro každodenní život. Nikdo není v bezpečí, dokud nejsou v bezpečí všichni," uvedla Kyriakidesová.

 

Brusel už začal vyjednávat nejméně se dvěma farmaceutickými společnostmi - Roche a Merck. Pokud se jejich vakcíny potvrdí jako účinné, EU je bude mít rychle k dispozici. Vývoj, který EK podpoří, je vybírán na základě přísných kritérií včetně ceny, spolehlivosti, užitých technologií, kapacity nebo rychlosti dodání vakcín.

 

Účinnou vakcínu chce mít Komise během 12 až 18 měsíců s tím, že se zkrátí požadovaná doba a další podmínky pro testování. Unijní exekutiva už navrhla dočasné zmírnění pravidel pro schvalování očkovacích látek obsahujících geneticky modifikované organismy.

 

 

EU tak bude částečně financovat vývoj vakcíny výměnou za miliony, ne-li miliardy očkovacích dávek v budoucnu. Peníze půjdou z Nástroje pro mimořádnou podporu, půjček od Evropské investiční banky i příspěvků vysbíraných prostřednictvím benefičního vystoupení hvězd, které proběhlo na konci června.

 

Komise ale zdůrazňuje, že jde o celosvětový problém. "Pandemii ukončíme jen v případě, že skončí všude. A to znamená, že bude mít každý člověk na světě přístup k testování, léčbě a vakcínám bez ohledu na to, kde žije a odkud je nebo jak vypadá," prohlásila šéfka EK Ursula von der Leyenová.

 

Vlastní vakcínu proti Covidu-19 vyvíjí i Česko. Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz