Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

nedoporučili přijetí eura

Euro zatím v ČR nebude, rozhodlo ministerstvo financí a ČNB

Eura Ilustrační snímek
Zdroj: Profimedia

Ministerstvo financí a ČNB opět doporučily vládě prozatím nestanovovat cílové datum přijetí eura. Dokument ve středu dopoledne schválila vláda.

Ministerstvo financí a Česká národní banka opět doporučily vládě prozatím nestanovovat cílové datum vstupu do eurozóny, tedy přijetí eura. Dokument ve středu dopoledně schválila vláda, informovala o tom ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Vláda Andreje Babiše již ve svém programovém prohlášení uvedla, že nebude o vstup do eurozóny usilovat.

 

"Rozhodně nechceme riskovat zásadní znehodnocení úspor našich občanů. V poslední době se navíc pravidla eurozóny podstatně změnila a lze obtížně odhadovat, jaké závazky by na ČR po jejím vstupu dopadly," uvedla ministryně na svém twitterovém účtu.
 

 

Česká republika se zavázala podnikat kroky k tomu, aby byla na přistoupení k eurozóně co nejdříve připravena. Stanovení termínu vstupu je v kompetenci členského státu a závisí na míře jeho připravenosti. Případné neplnění kritérií konvergence nemá pro ČR žádné přímé důsledky. Výjimkou je kritérium udržitelnosti veřejných financí.

 

 

Podle průběžných průzkumů ale mezi českou veřejností převažuje odmítavý prostoj k přijetí eura. Například v dubnovém průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění podpořila přijetí evropské měny jen pětina občanů, 73 procent ho naopak odmítlo.

 

mj tn.cz / ČTK