Tomáš Zdechovský

Europoslanec žaluje Česko v Bruselu. Vadí mu zdanění církví

Tomáš Zdechovský
Zdroj: Profimedia
Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL)

Za právně sporné považuje zdanění církevních restitucí europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Po prázdninách proto chce podat podnět Evropské komisi, aby přezkoumala, zda tím Česko neporušuje principy právního státu. Zdechovský to řekl v rozhovoru pro portál Česká justice.

Podle europoslance porušil český stát zdaněním církevních náhrad smlouvy, které s církvemi sám uzavřel. "Když se státu tyto smlouvy nepodařilo změnit po dobrém, rozhodl se zneužít své oprávnění vydávat zákony a náhrady církvím zdanil zákonem. Tak se ale právní stát nechová," vysvětluje Zdechovský v rozhovoru pro portál.

 

Na materiálech pro Evropskou komisi nepracoval europoslanec sám, jde však o jeho vlastní iniciativu. "Podnět, který Evropské komisi předám, pro mne zpracovali profesionální právníci napříč různými právnickými povoláními, a to jak v České republice, tak v zahraničí," tvrdí.

 

Materiál má mít v současné době tři strany. Ještě během léta chce Zdechovský k podnětu přidat tři podrobné právní rozbory. Vše pak předá Evropské komisi po prázdninách.

 

 

Podle europoslance bylo ve smlouvách s církvemi jasně dohodnuto, že náhrady vyplácené církvím za majetek v restitucích nevydatelný nejsou předmětem daně. To ale chtěly minulé vlády změnit. U církví nenašly pro změnu smluv pochopení ani ochotu.

 

Zdechovský očekává, že Evropská komise začne na základě jeho podnětu toto bezpráví prošetřovat, prozradil v rozhovoru. "Právníci, kteří pro mne podnět i právní rozbory vypracovali, pevně věří, že se Evropská komise mým podnětem zabývat bude," dodal.

 

 

O zdanění církevních restitucí rozhodli poslanci v dubnu letošního roku. Daň z náhrad mají církve platit od příštího roku. Sněmovna přehlasovala senátní veto předlohy poslanců KSČM. Senátoři označovali zdanění náhrad za protiústavní, u většiny poslanců ale s tímto argumentem neuspěli. Novela nyní zamíří k podpisu prezidentovi Miloši Zemanovi.

 

Sněmovna potvrdila tzv. zdanění církevních restitucí hlasy 114 ze 181 přítomných poslanců, proti jich bylo 57. K přehlasování senátního veta je nutný nejméně 101 hlas. Pro zdanění zvedli ruku zejména poslanci ANO, SPD, ČSSD a KSČM a také nezařazení Marian Bojko a Ivana Nevludová.

pan TN.cz