Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

výstraha následky bouřek

Nová výstraha! V ohrožení jsou jižní Čechy, Plzeňský kraj a okolí

Česko už několik dní trápí silné bouřky s přívalovým deštěm. Nejhorší situace byla v noci ve Středočeském kraji. Obec Zaječov na Berounsku vyhlásila nejvyšší stupeň povodňové aktivity a lidem byla doporučena evakuace. Na některých místech stoupají hladiny řek i nyní.

Nejvíce zasaženým místem, kde udeřily silné bouřky a přívalové deště, byla Brdská oblast ve Středočeském kraji. Před desátou hodinou večer obec Zaječov kvůli dvěma rozvodněným potokům nabídla obyvatelům, aby se evakuovali.

 

"Přivalila se k nám voda z Brd, přišla s potokem a z druhé strany z polí. V současné době se snažíme pomoct lidem, aby se jim nedostala voda do bytů. Jedna ulice je připravená, že by mohlo dojít k evakuaci," sdělila večer starostka obce Zaječov Irena Nezbedová.Na výpadovce na Olešnou voda ucpala kanalizaci a nadzvedla chodník. Na pomoc musel přijet bagr. O moc lepé na tom nebyla ani vodní nádrž v Obecnici na Příbramsku. Tam byl také vyhlášený třetí stupeň povodňové aktivity.

 

 

Třetí stupeň hlásila i obec Trhové Dušníky, kde déšť rozvodnil řeku Litavku. Dobrovolní hasiči tam museli vybudovat několik provizorních stěn z pytlů naplněných pískem. 

 

GALERIE: Blesková povodeň v Kotovicích

1
/
5
Zdroj: HZS Plzeňský kraj
Blesková povodeň v Kotovicích - 5

 

Bouřka se přehnala také přes Plzeňský a Jihočeský kraj. Na silnici v Českých Budějovicích, která je hlavním tahem na Prahu, uvízlo pod železničním mostem auto. Kvůli výpadku zabezpečovacího zařízení, protože do něj udeřil blesk, mělo několik vlaků až hodinová zpoždění.

 

Silné bouřky způsobily problémy třeba u Božetic na Písecku, kde se před 17. hodinou na silnici vyvalilo tolik bahna, že se tudy nedalo projet a dopravu začali řídit policisté.

 

Předpověď počasí:

 

Bouřky budou pokračovat i dnes

I v pátek by bouřky měly podle meteorologů udeřit na západě a jihozápadě Čech, a to už dopoledne. Později se mají přesouvat přes Vysočinu a na Moravu. Výstraha před silnými bouřkami ale meteorologové zmírnili, aktuálně platí pro kraje Středočeský, Plzeňský, Jihočeský, a to do 21. hodiny.

 

Situace ze čtvrtku, kdy se zejména ve středních Čechách rozlily po vydatných deštích některé toky, by se ale v nejbližší době neměla opakovat. Podle předpovědi mají srážky dnes ubývat a neděle má už být téměř bez deště. V dalších dnech se mohou podle meteorologů objevit při zvětšené oblačnosti jen ojedinělé a lokální přeháňky nebo bouřky. ČTK to dnes řekl mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Petr Dvořák.

 

 

"V pátek odpoledne a večer se mohou na jihozápadě území
ojediněle vyskytnout silné bouřky, zejména v oblasti Šumavy a jižních Čech. Ojediněle lze očekávat úhrny kolem 30 mm a kroupy. Později večer budou bouřky ustávat," uvádějí meteorologové ve výstraze.

 

Ojediněle se mohou bouřky objevit i v sobotu, kdy mohou být intenzivnější v Beskydech, podle Dvořáka by ale neměly být v takové míře jako ve čtvrtek v Brdech. Neděle bude téměř bezesrážková.

 

V týdnu se mohou v ČR vyskytnout lokální bouřky, případně s intenzivními srážkami. "Například to vyplaví hlínu z pole, ale na prostoru například pět krát pět kilometrů, tedy ne na tak velkém území, jako byly Brdy," dodal mluvčí. Předpověď počasí pro následující dny a další informace o bouřkách najdete zde.

 

Na některých místech hladina stále stoupá

Hladiny řek, které během včerejška mnohdy stoupaly až na 3. stupeň povodňové aktivity, postupně klesají. Přesto se najdou msít,a kde je tomu naopak. Krátce před půl desátou stoupla hladina řeky Smutné v Ratajích na Táborsku na 2. stupeň povodňové aktivity. 

Ondřej Špalek/ lud tn.cz / ČTK