boj s terorismem

Evropa konečně přitvrzuje: Proti IS nasadí ty nejdrsnější jednotky!

Téma:

Na boj s teroristy neváhají evropské země nasadit ty nejlepší jednotky, kterými disponují. Přečtěte si, jací drsňáci se na islamisty chystají.

Nejtvrdší, nejlépe vybavení a nekompromisní prosazovatelé práva a pořádku. To jsou členové speciálních protiteroristických policejních jednotek.

 

Francie

Název : GIGN

Motto: Zachránit životy bez ohlednu na své vlastní

 

Světově vyhlášená jednotka působí nejenom na území Francie. Na kontě má přes 500 zachráněných rukojmí, 1000 zadržených podezřelých a 15 zabitých teroristů. Nejznámější je zásah v prosinci 1994, kdy osvobodili 229 pasažérů a posádku letadla Air France. Vznikl o nich i film.

 

Německo

Název: GSG9

Motto: Neznámé

 

Celým názvem Skupina na ochranu hranic 9 nemá s hlídáním německých hraničních přechodů nic společného. Jednotka vznikla po teroristických útocích na Olympijských hrách v Mnichově, ale jejím nejvýznamnějším cílem byla levicová teroristická skupina Baader Meinhof.

 

 

Itálie

Název: NOCS

Motto: Tichý jako noc

 

Elitní jednotka je vytvořena z jádra římské policie a tvoří ji zhruba čtyři desítky policistů, kteří mají za sebou přes 4500 misí a přes 200 zadržených teroristů. "Často operujeme na akcích společně s jinými zeměmi, abychom si vyměnili zkušenosti. Jedním z naších cílů je inovace v oblasti boje proti teroru," řekl velitel jednotky.

 

Česká republika

Název: URNA

Motto: S rozumem a odvahou

 

Na svém kontě má útvar například zadržení doživotního vězně Jiřího Kajínka po jeho útěku z Mírova. Pokud jde o organizovaný zločin mezinárodního rozměru, zasahoval útvar třeba proti ruské mafii v pražské restauraci u Holubů v roce 1995.

 

Do útvaru se dostanou jen ti netvrdší čeští policisté. V první fázi je řada fyzických i psychických testů. Pokud se adeptovi podaří projít, čeká ho šestidenní pochod s batohem - bez spánku a jídla. Následuje důkladný psychologický pohovor. Teprve potom začíná samotný výcvik.
 

mom/František Bůžek TN.cz