Šíření koronaviru

Evropa má nejrychlejší přírůstky. Lidé s*rou na pravidla, zlobí se Matovič

Klára Pospíšilová
Klára Pospíšilová
Publikováno 26. 9. 2020
Téma:

V Česku dál rapidně přibývá nakažených koronavirem. Během pátku se nakazilo 2 944 lidí. To je největší denní přírůstek za tento týden. Nemocných je aktuálně přes 31 tisíc Čechů. Podle ministerstva zdravotnictví raketově stoupá i počet lidí v nemocnicích - těch je už 809. Ve vážném stavu na plicních ventilacích, nebo mimotělním oběhu je 168 pacientů.

Evropa má smutné prvenství - vévodí žebříčku nejrychlejšího přírůstku nakažených. Nejhůř je na tom podle Světové zdravotnické organizace Belgie a hned za ní Česká republika.


"Narůstají počty hospitalizovaných, narůstají počty lidí, které vyžadují plicní ventilaci a narůstají počty mrtvých,“ řekl ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO).

 


Podle lékařů jsou v nemocnicích především starší ročníky. "U těch mladých lidí to většinou mívá opravdu mírný průběh, nebo dokonce si toho ani nemusí všimnout,“ tvrdí imunolog z Ústavu molekulární genetiky AV ČR Václav Hořejší.


Ministr zdravotnictví Roman Prymula doufá, že šíření koronaviru zpomalí tento prodloužený víkend. Oproti okolním státům máme na sto tisíc obyvatel nejvíc nakažených. Situace se zhoršuje i u našich slovenských sousedů. V pátek zaznamenali 552 nových případů.


Jde tam o nejvyšší denní přírůstek od začátku pandemie. Slovenský premiér proto boj proti koronaviru bere do vlastních rukou. "Třetina lidí s prominutím se*e na pravidla. Vidíme dramatický nárůst u lidí nad 65 lidí a tito lidé mají stokrát větší šanci, že zemřou, než nějaký mladý sr*č,“ rozčiluje se předseda slovenské vlády Igor Matovič.

 


Dobře na tom nejsou ani další evropské státy. Španělský ministr zdravotnictví kvůli rostoucímu počtu nakažených uvažuje o celoplošné karanténě hlavního města. "Situace v Madridu je opravdu vážná, nejdůležitější je teď za každou cenu ochránit zdraví a životy lidí,“ poznamenal španělský ministr zdravotnictví Salvador Illa.


Téměř čtyři sta tisíc aktuálně nakažených hlásí i Francie. Zhruba pětadvacet procent všech provedených testů je pozitivních. Nemoc Covid-19 se na uzdě daří držet Italům, a to prý díky tomu, že se poučili z jara. Během jediného dne tam tehdy umíraly i tisíce lidí.

ls TN.cz