extrémní bouře

Evropa se vzpamatovává z orkánu Sabina. Zabil šest lidí včetně dítěte

Regina Zajícová
Regina Zajícová
Aktualizováno 14.2. 2020 14:15
Téma:

Orkán Sabina se v posledních dnech přehnal přes Německo, Rakousko, Polsko, ale i Švédsko nebo Norsko. Všude napáchal obrovské škody a tisíce lidí byly bez elektřiny. Podle informací úřadů zemřelo šest lidí, další jsou zraněni. Orkán naštěstí začíná postupně slábnout, i přesto v některých státech stále platí výstraha.

V noci z pondělí na úterý způsobila bouře Sabina rozsáhlé škody v rakouském Salzburku. Hasiči vyjížděli například k pádu střechy rodinného domu, která naštěstí nikoho nezranila. Problémy byly také v dopravě, kde spadl strom na železniční trať. 

 

Výstraha před silným větrem platí v Rakousku i pro úterý. Dosáhnout může rychlosti 70 až 100 km/h. Podobné počasí vydrží také ve středu, vítr zeslábne až ve čtvrtek, uvedla agentura APA.

 

Obrovské škody napáchala bouře také v Polsku, kde vítr utrhl střechu půjčovny lyžařského vybavení, která zavalila čtyři lidi. Na místě zemřela matka s patnáctiletou dcerou, v nemocnici pak zraněním podlehla jednadvacetiletá žena. 

 

 

Během bouře se zranilo celkem dvanáct lidí, nejvíce z nich v Malopolském vojvodství na jihu Polska. Hasiči vyjížděli k tisícům případů, nejčastěji k pádu stromů nebo poškoženým střechám. A tisíce lidí stále zůstává bez elektřiny, informoval portál TVN 24

 

Meteorologové varují před silným větrem také v úterý. Třetí stupeň nebezpečí platí pro sever země, na jihu druhý stupeň. Na některých místech může dosáhnout rychlosti 100 km/h.  

 

Vítr vydrží také na Slovensku, kde začne slábnout až k večeru. V nárazech by mohl mít rychlost až 90 km/h. Nejhorší situace bude v Prešovském, Nitranském, Trnavském, Banskobystrickém a Bratislavském kraji, uvedl Slovenský hydrometeorologický ústav. 

 

Celkem během bouře v Evropě zemřelo šest lidí. Ve Švédsku rybář, se kterým se převrátila loď. Dva řidiče pak zabil strom v Británii a na Slovensku.

 

Podívejte se na reportáž o bouři v zahraničí z Televizních novin:

 

TN.cz