nová éra

Evropa ukázala novou stíhačku! Cena se vyšplhá až na 104 miliard

Téma:

Hitem největší letecké přehlídky na světě se stal model stíhačky, kterou společně vyvinula Francie a Německo. Politici o ní mluví jako o symbolu nové evropské éry.

Stíhačka by měla nahradit francouzské Rafale a letouny Eurofighter do roku 2040. Je součástí projektu společné evropské vojenské spolupráce, k němuž se zavázaly ministryně obrany Francie, Německa a Španělska pod dohledem šéfa Elysejského paláce Emmanuela Macrona.

 

Podle odhadů německé agentury projekt vyjde v přepočtu na dva a půl bilionu korun. Do samotné stíhačky pak vlády Německa a Francie investují 104 miliard korun.

 

Na letecké šou ve Francii byl ve světle reflektorů také evropský výrobce letadel. Představil nové úzkotrupé letadlo s prodlouženým doletem - největší ve své kategorii. Bez problému doletí například z Prahy do Spojených států.

 

 

"Vypadá jako stroj, se kterým letíte na Ibizu, ale má dosah 8 700 kilometrů," řekl Tim Robinson z časopisu Aerospace. Obdiv odborníků sklidilo i dálkové letadlo A330neo. Zahanbit se nenechaly ani další firmy, které představily luxusní soukromá letadla nebo helikoptérou s odhlučněným interiérem.

reg/Kristina Tůmová TN.cz