Kampaň teroru

Evropa v sevření strachu. PŘEHLED nejhorších útoků

Střelba v Mnichově - 8
Zdroj: Profimedia
Téma:

Páteční střelba v německém Mnichově je bohužel jen posledním útokem v dlouhé řadě podobně nepochopitelných incidentů, které Evropa v posledních měsících zažila. Připomeňte si ty největší.

1. Atentáty v Paříži

V pátek 13. listopadu 2015 zažila francouzská metropole Paříž bez nadsázky peklo. Město se sotva vzpamatovalo z teroristického útoku na redakci satirického časopisu Charlie Hebdo, když islamisté udeřili znovu.Při střelbě a sebevražedných atentátech zemřelo v listopadu v Paříži na 130 lidí, dalších skoro 400 utrpělo zranění. Radikálové udeřili na více místech naráz.


2. Teror v Bruselu


Dvaadvacátého března 2016 okusili strach z islamistického teroru i obyvatelé Belgie. I v Bruselu atentátníci útočili koordinovaně na několika místech.Exploze otřásly jednak jedním z bruselských letišť, dalším cílem byla stanice metra. Maalbeek. Zahynulo 32 lidí, záchranáři se museli postarat o tři stovky zraněných.


3. Šílenec v kamionu v Nice

Francii i zbytek civilizovaného světa šokoval minulý týden dosud nevídaný teroristický útok na jihu země v Nice. Francouz s tuniskými kořeny Mohamed Lahouaiej Bouhlel 14. července využil oslav Dne Bastilly.Usedl za volant kamionu a nákladním autem vjel na promenádu, která byla v té době zaplněna oslavujícími lidmi. Jeho řádění nepřežilo 84 lidí, teroristu zastřelili policisté.


4. Útok nožem a sekyrou v bavorském vlaku


V pondělí zaútočil poblíž bavorského Würzburgu ve vlaku sedmnáctiletý afghánský uprchlík, který do Německa dorazil před přibližně dvěma roky.Muhammad Riyad na cestující ve vlaku zaútočil nožem a sekyrou, jeho řádění odnesla hongkongská rodina na dovolené. Naštěstí nikdo nezemřel. K útoku se stejně jako k atentátům v Paříži a Bruselu přihlásil Islámský stát.


5. Střelba v Mnichově


Druhým děsivým útokem v Německu za méně než týden je páteční střelba v Mnichově. Policie útočníka identifikovala jako osmnáctiletého Němce s íránskými kořeny.

 

Na svědomí má devět mrtvých a téměř dvě desítky zraněných, z nichž tři jsou ve velmi vážném stavu. Policie vyloučila politický motiv. Prokázala ale souvislost útoku s činem norského pravicového extremisty Anderse Breivika, který přesně před 5 lety zavraždil v Norsku 77 lidí. Střelec se zjevně před činem zabýval tématem hromadného zabíjení, uvedl mnichovský policejní ředitel Hubertus Andrä.


pez TN.cz