100 a 200 eur

Evropská banka vydává nová eura. Tohle bude na bankovkách jinak

Eura - ilustrační foto
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto

Evropská centrální banka představila novou podobu bankovek v hodnotě 100 a 200 eur. Do oběhu se dostanou v květnu příštího roku. Jsou posledními z moderní série, která má zajistit lepší ochranu proti padělání.

Už brzy budeme v zahraničí platit jinými bankovkami. Evropská centrální banka (ECB) uvede do oběhu nové stoeurovky a bankovky dvojnásobné hodnoty. Budou menší, než jsou ty současné, aby se lépe vešly lidem do peněženky, píše portál BBC.

 

Zároveň by se měly méně trhat a lépe se vejít do různých bankomatů, pokladen a dalších přístrojů, kde s nimi můžete platit. Bankovky mají také inovativní ochranné prvky, které stěžují jejich falšování. Dají se nahmatat a je možné je zkontrolovat i proti světlu.

 

 

 

Bankovky v nominální hodnotě 100 a 200 eur jsou posledními z nové série nazvané Europa. Nachází se na nich obrázek stejnojmenné mytologické postavy a aktualizovaná mapa Evropské unie, včetně Malty a Kypru.

 

 

Padělání se snaží banka zabránit také tím, že už nevydává peníze v hodnotě 500 eur - z obavy zneužití mafiemi. Nové bankovky neznamenají konec těch původních. Ty se budou vyrábět souběžně, dokud se nevyčerpají zdroje na ně. Pak budou postupně stahovány z oběhu.

Související témata:
epa TN.cz