soudní dvůr eu

Evropská komise žaluje Polsko! Ohrožuje prý nezávislost soudů

Darja Stomatová
Darja Stomatová
Publikováno 10. 10. 2019

Evropská komise zažalovala Polsko kvůli novému zákonu, který údajně ohrožuje nezávislost justice. Umožňuje totiž trestat polské soudce. Záležitost bude projednávat Soudní dvůr Evropské unie.

"Soudci nejsou chráněni před politickou kontrolou, justiční nezávislost je proto narušena," rázně vzkázala Evropská komise Polsku. Případ ve čtvrtek podala k prošetření Soudnímu dvoru Evropské unie.


Rozkol mezi unijním orgánem a členskou zemí vyvolala novela polského justičního zákona, která umožňuje, aby řadoví polští soudci čelili vyšetřování i postihům, a to na základě jejich soudních rozhodnutí.


Letos v březnu Komise zahájila řízení z důvodu, že nový disciplinární řád podkopává nezávislost polských soudců a negarantuje, že budou soudci ochráněni před politickou kontrolou, což vyžaduje Soudní dvůr EU.

 


Justiční reforma vzešla z vlády konzervativní strany Právo a spravedlnost. Podle opozice se tím strana snaží posílit svou moc. Obrat v situaci zřejmě nepřinesou ani parlamentní volby, které proběhnou o víkendu. Strana PiS si podle předvolebních průzkumů svůj mandát obhájí.


Pro stranu je to už druhý konflikt s Bruselem. Soud EU totiž letos smetl ze stolu zákon, který měl snížit hranici pro odchod do důchodu soudců polského nejvyššího soudu, a to z důvodu, že odporuje unijnímu právu.
 

TN.cz