Výročí EU

Evropská unie slaví 60 let! Na summitu řeší státy její budoucnost

Špičky států Evropské unie se sjíždějí do Říma. Oslaví tam 60. výročí podpisu smluv zakládajících společenství, ze kterého se Unie vyvinula. Ani tento symbolický summit se však neobešel bez sporu. Polsko hrozilo, že nepodepíše slavnostní deklaraci, pokud v ní nebude zmínka o nutnosti posílit roli národních parlamentů. Na poslední chvíli si ji prosadilo.

Šedesát let staré podpisy stvrzující smlouvu o vzniku Evropského hospodářského společenství. Myšlenkou v jeho jádru byl volný pohyb lidí, zboží, služeb a kapitálu mezi členskými zeměmi - tehdy naprostá revoluce, dnes samozřejmost.

 

"Bylo to jen 12 let po druhé světové válce. Vzpomínky na ni byly čerstvé a lidé měli pocit, že musí zabezpečit, aby žádná další válka nebyla," prohlásil profesor politické historie na římské univerzitě Giovanni Orsina.

 

Během 60 let se ze společenství 6 stala unie 28 zemí. Spolupráce se zásadně prohloubila - unijní země zrušily vzájemné hraniční kontroly, zavedly společnou měnu a stále těsněji sjednocují právo.

 

To teď přivedlo Evropany na rozcestí. Někteří si totiž přejí další sbližování a vznik Spojených států evropských. Jiní ale hlasitě říkají dost a volají po návratu k národním státům. Nejhlasitěji Britové, kteří Unii opouštějí a v Římě už zastoupeni nejsou.

 

 

Na summitu se bude debatovat o východisku v podobě tzv. vícerychlostní Evropy. Každý stát by se mohl zapojit tak silně, jak sám chce. To by zřejmě vedlo ke vzniku federalizovaného jádra s různě těsně napojenými partnery.

 

I tahle myšlenka má ale silné odpůrce včetně české vlády, která nechce být v jádru ani mimo něj. Evropská unie tak ukazuje, že její základní smysl - tedy hledání kompromisů v nekonečné řadě sporů - zůstává stejný i po 60 letech.

Související témata:
Matěj Sviták/epa TN.cz