Další bankrot

Další evropská aerolinka krachla ze dne na den! Lidé uvízli na letišti

Čekání na letišti - Ilustrační
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Téma:

Islanská letecká společnost Wow Air zkrachovala a zrušily všechny své lety. Tisíce cestujících tak uvízly na letištích v Evropě i Severní Americe. Aerolinky provozovaly spoje především z Islandu do USA a Kanady.

Aerolinie Wow Air informovaly o svém konci v oficiálním prohlášení, které zveřejnily ve čtvrtek na svých webových stránkách. Cestujícím doporučily objednat si letenky u jiných leteckých společností s tím, že některé z nich poskytnou klientům Wow Air slevy.

 

"Říká se jim "záchranné tarify". Informace o aerolinkách, které slevy poskytují, budou zveřejněny, až to bude možné. Pasažéři, kteří platili za letenky kreditní kartou, by měli kontaktovat svoji banku s otázkou, zda je možné, aby dostali své peníze zpět," stojí v prohlášení.

 

Tisíce cestujících tak zůstaly na letištích. "Všechny to vyděsilo, když nám vrátili naše zavazadla, ale peníze ne," popsal pro portál CNN Saurabh Aggarwal, který měl letět z Toronta do Reykjavíku. Zkrachovalé aerolinky nezajistily ani ubytování a pasažéři tak museli vše řešit přímo z letišť.

 

"Ani nám nedali vědět jednotlivě, museli jsme to zjistit z twitteru a redditu," stěžuje si Jonathan Ko, který zůstal na letišti Newark Liberty. Podle dalšího cestujícího, Mikea Wendlinga, provázel jejich let chaos. Nejdříve byl let zrušen, poté jen odložen, posádka ale odešla. Až pak se dozvěděli, že dopravce zkrachoval.

 

 

Ještě ve čtvrtek ráno to přitom vypadalo, že budou lety Wow Air pouze pozastaveny, dokud aerolinky neuzavřou smlouvu s vhodným investorem. Jednání se společností Indigo Partners ani s konkurenčním leteckým dopravcem Icelandiair Group ale zkrachovala.

 

Wow Air byly založeny v roce 2011 a sídlily v islandském Reykjavíku. Létaly do Severní Ameriky a Evropy včetně Berlínu, Bruselu, Paříže, Londýna nebo Barcelony. Provozovaly také spoje do Izraele a na Kanárské ostrovy. Česko mezi cílovými zeměmi nebylo.

epa TN.cz