situace v evropě

Evropské státy zavádí tvrdá opatření, lidem se nelíbí a protestují

Téma:

Většina Evropských států zavedla proti pandemii koronaviru tvrdá opatření. Zpomalení tempa šíření nákazy ale není tak rychlé, jak vlády doufaly. V Německu, kde se proti omezením hlasitě protestovalo, přibylo za včerejšek přes 22,5 tisíce nových případů. To je o 5 tisíc více než předchozí den.

Němci doufají v brzké rozvolnění opatření a bojují proti jejich zanesení do zákona. Křivka počtu nově nakažených za den tam ale výrazně neklesá a vláda se tak ke zmírňování omezení nechystá. „I když se nám podařilo zastavit ten prudký nárůst nových případů, nemáme zdaleka vyhráno,“ říká německý ministr zdravotnictví Jens Spahn.

 

Rekordní počty úmrtí nakažených zaznamenali v Rusku a na Ukrajině. V Rusku je situace kritická i kvůli nedostatku lůžek. Nově zřízená nemocnice na hokejovém stadionu je už z poloviny plná, a to vznikla teprve před třemi dny.

 

Ani francouzská vláda neplánuje v nejbližší době rozvolňovat opatření. Původně tam měl lockdown trvat do konce listopadu. Pokud vše půjde podle plánu mohly by se některé zákazy zrušit. Konec nouzového stavu ale v prosinci zřejmě nepřijde.

 

 

Humanitární organizace UNICEF vyzývá vlády všech států, aby nezanedbávaly vzdělávání dětí, a aby nezapomněly, že i ti nejmladší jsou pandemií ovlivněni. „Čím déle tahle krize trvá, tím vetší bude dopad na vzdělání, zdraví a správný vývoj našich dětí. Budoucnost celé generace je v ohrožení,“ říká generální ředitelka UNICEF Henrietta Foreová.

 

Školy mezitím zavírají další státy. Do lavic se už dnes nevrátí přes milion studentů v New Yorku. Stát hlásí až 30procentní pozitivitu testů.

Související témata:
TN.cz