BOJ O VAKCÍNY

Evropské unii došla trpělivost. Chce zažalovat firmu AstraZeneca

AstraZeneca
Zdroj: Profimedia
Brabec Martina
Martina Brabec
22.4. 2021 12:50
Téma:

Vztahy mezi Evropskou unií a firmou AstraZeneca jsou velmi napjaté. Společnost totiž do EU dodává mnohem méně vakcín, než slíbila. Evropská komise kvůli tomu připravuje proti společnosti žalobu.

Evropská komise podle webu Politico připravuje žalobu proti společnosti AstraZeneca kvůli zpoždění dodávek vakcín proti covidu-19.

 

Webu to sdělilo pět evropských diplomatů. Cílem žaloby je, aby soud firmě uložil povinnost ve druhém čtvrtletí splnit své závazky a dodat slíbené vakcíny.

 

Komise žalobu projednávala na setkání velvyslanců ve středu. Většina zemí EU vyjádřila žalobě podporu.

 

 

AstraZeneca rozhněvala Evropskou unii poprvé v lednu, když přiznala, že nebude schopna dodat slíbené objemy očkovacích látek. Do konce prvního čtvrtletí měla společnost do zemí EU dodat 120 milionů dávek vakcíny proti covidu-19. Firma jich ale dodala jen 30 milionů.

 

Podle Politica dodá AstraZeneca ve druhém čtvrtletí 70 milionů dávek. Během prvního pololetí přitom EU čekala, že dostane 300 milionů vakcín od této firmy. 

 

 

Kvůli nedostatku vakcín Evropská unie v očkování zaostává. Momentálně se v EU nejvíce očkuje vakcínou od firem Pfizer a BioNTech. Ty naopak dodávají v prvním pololetí více vakcín než bylo v plánu. 

 

Některé státy očkování vakcínou od firmy AstraZeneca pozastavily. Podívejte se které:

 

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz