Demonstrace

Evropu zasáhly protesty. Maďaři se bouří proti obřím přesčasům

Téma:

V Maďarsku pokračují protesty proti plánované novele zákoníku práce. Asi tisícovka lidí se sešla u budovy veřejnoprávní televize, kde se včera neúspěšně pokoušeli promluvit ve vysílání někteří opoziční politici.

Od nedělní noci skupinka opozičních poslanců zůstávala v budově maďarské televize. Ta je sice formálně veřejnoprávní, financována je ale ze státních fondů a vláda na vysílaný obsah dohlíží.

 

Poslanci chtěli před kamerami přednést požadavky demonstrujících. Dva násilně vyvedla ochranka, zbytek budovu večer dobrovolně opustil. Na jejich podporu se před budovu televize v Budapešti shromáždila asi tisícovka demonstrantů.

 

"Vysílají tak maximálně pohádky. Neprezentují ale tu část příběhu, kterou bych v budoucnu pustil svým dětem," řekl jeden z účastníků protestu Gergo.

 

Demonstranti požadují nezávislost médií, stále protestují také proti takzvanému otrockému zákonu. Ten navyšuje limit přesčasů z 250 hodin ročně na 400. Maďarská vláda protesty označila za výtržnosti, které financuje americký finančník George Soros.

 

 

Protesty proti novele začaly ve středu, kdy ji parlament schválil. Odboráři varují před stávkami po celé zemi, pokud zákon podepíše prezident.

 

Vlny protestů o víkendu zasáhly celou Evropu. V srbské metropoli Bělehradě asi patnáct set lidí demonstrovalo proti napadení srbského opozičního politika a proti prezidentovi Aleksandaru Vučičovi.

 

 

"Účast ve volbách by byla zradou srbského lidu, Srbska a celé této země. Žádné volby nebudou, dokud vláda nevyřeší padělání hlasovacích lístků," uvedl jeden z kritiků Dušan Teodorovic

 

Demonstrovalo se ale také v Římě či Vídni.
 

Související témata:
vbo, Háta Sassmanová TN.cz