Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

vysoké teploty

Evropu zasáhne další vlna veder! Teploty překročí 40 °C, hrozí požáry

Horko v Evropě
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Regina Zajícová
Regina Zajícová
Publikováno 11. 8. 2019

Na Evropu se řítí další vysoké teploty. V Itálii, na Balkáně a v Řecku by měly teploty překročit i 40 °C. Výstraha před vysokými teplotami platí až do úterý. Poté do Evropy dorazí studená fronta a teploty klesnou na 30 až 35 °C. I v Česku se dočkáme letního počasí kolem 30 °C.

Po silných bouřkách a tornádech, které se přehnaly přes Lucembursko, Nizozemsko a Francii, čeká Evropu další extrémní počasí. Vlna veder dorazí do Itálie, Řecka a na Balkán.

 

Neděle bude ještě příjemná. Teploty se budou pohybovat mezi 33 až 35 °C. V pondělí by už měly přesáhnout až 40 °C.
Výstraha před vysokými teplotami platí do pondělních večerních hodin. Na některých místech však potrvá až do úterý.

 

Podle Severe Weather Europe teploty přes 40 °C nejsou v srpnu tak časté. "Významná anomálie je v celé jižní Evropě a zejména na Balkáně – teplejší období o 5 až 8 °C více, než je obvyklé pro polovinu srpna," informoval portál na svém webu.

 

V úterý by pak měly v Itálii a Řecku teploty klesnout o pár stupňů Celsia. Z Alp se přesune studená fronta směrem na Balkán. Převážně bude jasno až polojasno, teploty mezi 30 až 35 °C. Chorvatsko naopak očekává ve vnitrozemí Dalmácie teploty kolem 40 °C. Ve středu by však měly teploty klesnout až o 10 stupňů Celsia, uvedl deník Jutarnji Vijesti

 

 

I v Česku se dočkáme teplého počasí. V neděli budou nejvyšší denní teploty 26 až 30 °C, na horách kole 21 °C. V pondělí bude polojasno, od severozápadu zataženo s občasným deštěm nebo přeháňkami. Místy by se měly vyskytnout také bouřky. "Nejvyšší denní teploty od 18 °C na západě až po 32 °C na východě a jihovýchodě území," uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na webu.

 

Déšť a zatažená obloha podle meteorologů vydrží až do konce příštího týdne. Pokud plánujete vyrazit někam na výlet, přibalte si raději deštníky. Teploty se budou pohybovat mezi 20 až 26 °C přes den, v noci pak klesnou na 18 až 8 °C.

 

 

Požáry v Řecku

Kvůli vysokým teplotám bojovalo v sobotu až 146 hasičů s rozsáhlým požárem u města Marathón na řeckém poloostrově Attika. S hašením pomáhalo také sedm letadel a tři helikoptéry. Oheň zaměstnal hasiče i na řeckém ostrově Elafonisos. Na místě bylo jednadvacet hasičů, kteří také evakuovali kemp a nedaleký hotel.

 

I když se požáry podařilo dostat pod kontrolu, vysoké teploty mohou situaci opět zhoršit. Generální sekretariát pro civilní ochranu očekává riziko požárů hlavně v neděli. Hasiči jsou proto stále v pohotovosti, uvedl portál greece.greekreporter.com.

 

Hasiči bojovaly s plameny na řeckém ostrově Elafonisos 

 

Podívejte se na reportáž o specifické bouři v Česku:

TN.cz