Přímý přenos

Squattery z Kliniky exekutor nedostal! Znovu to zkusí v pátek

Téma:

Squatteři v budově bývalé plicní kliniky v Jeseniově ulici na pražském Žižkově zatím zůstávají. Ačkoliv se ráno exekutoři dostali do zadní části budovy a začali ji vyklízet, v domě zůstávají stále desítky lidí, kteří v něm nelegálně přebývají. Exekutor Ivo Luhan přerušil vyklízení do páteční 10. hodiny.

Vyklízení Kliniky zahájil Luhan přesně v 10 hodin ráno. Ženě, která centrum zastupuje, dal tříminutovou lhůtu, aby k němu přišla, ta ji nevyužila. V tu chvíli se Luhan rozhodl vstoupit do budovy. Aktivisté na něj házeli konfety. Dostal od nich také obrázek Kliniky. "To je jediná Klinika, kterou od nás dostanete," řekla mu aktivistka Tereza Virtová.

 

"Konstatuji, že se soudnímu exekutorovi nepodařilo do budovy dostat hlavním vchodem," oznámil Luhan na megafon s tím, že výkon exekuce koliduje s povolenou manifestací, kterou nechce narušovat. On a jeho vykonavatelé se do objektu rozhodli vstoupit bočními vchody. Exekutory ale uvnitř objektu zablokovali aktivisté. Luhan oznámil, že byl napaden a zavolal policii.

 

"Náklady toho vyklizení budou značné," varoval Luhan. Mohly by se podle něj pohybovat v rozmezí 100 až 600 tisíc korun. "Strkali tam do mě. Ale za napadení může být vnímáno i zabránění vstupu," řekl Luhan o incidentu, po kterém přivolal policisty.

 

GALERIE: Aktuální fotografie z Kliniky

1
/
10
Zdroj: SŽDC
Aktuální stav Kliniky - 10

 

Půl hodiny po zahájení exekuce dorazili na místo policisté. Luhan nařídil všem osobám, aby do 11:30 opustili Kliniku i přilehlý pozemek. Aktivisty varoval, že pokud jeho výzvy neuposlechnou, budou páchat minimálně přestupek.

 

Luhan se před 12. hodinou do budovy dostal. Část domu je podle něj vyklizena. "V nemovitosti se stále nacházejí třetí osoby. Tyto osoby ruší výkon rozhodnutí a spáchaly přestupek," Luhan jim prodloužil lhůtu k vyklizení do 12:30 s tím, že pak budou exekutoři postupovat místnost po místnosti. Kolik lidí v domě zůstává, neupřesnil.

 

 

I po vypršení další lhůty, kterou aktivistům Luhan stanovil, na pozemku za Klinikou zůstaly desítky lidí. Blíže neurčený počet aktivistů zůstával i po půl jedné v budově. Nejméně čtyři mladí lidé pak seděli na střeše. Stavební firma začala zabezpečovat dům tak, aby se do něj už nepovolané osoby nedostaly.

 

Zatímco v zadní části budovy probíhalo vyklízení, přišel v 15:15 Luhan znovu k hlavnímu vchodu. Squattery, kteří byli v Klinice, vyzval, aby budovu do 30 minut opustili. Po vypršení ultimáta se pokusil do budovy znovu vstoupit. Aktivisté jej ale k hlavnímu vchodu nepustili.

 

"Konstatuji, že se nepodařilo vstoupit do budovy. Tímto přerušuji dnešní úkon a bude pokračováno zítra v 10 hodin," oznámil Luhan. Squateři před Klinikou to slavili tleskáním a skandováním.
 

 

GALERIE: Autonomní sociální centrum Klinika

1
/
5
Zdroj: ČTK
Aktivisté brání komunitní centrum Klinika

 

Dům vlastní Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), Autonomní sociální centrum Klinika v něm působí bez souhlasu majitele. Zástupci centra si přejí, aby SŽDC od exekučního vyklizení ustoupila a budovu předala městu. To SŽDC odmítá.

 

Převzetí domu se hlavní město nebrání. Náměstek primátor Petr Hlaváček ale Pražskému deníku řekl, že podle jeho informací má zřejmě SŽDC s budovou své plány a s městem jednat nechce. Správce železnice plánuje rekonstrukci objektu za 50 milionů. V domě by vznikly kanceláře pro zaměstnance SŽDC.

 

Magistrát se kvůli ochotě jednat se SŽDC o převzetí domu stal terčem kritiky opozice, která mu vyčítá, že tím legalizuje squattery.

 

Související témata:
vbo TN.cz