Odhalení kontrolorů

Exekutoři neprávem využívali údaje tisíců lidí! Chybu udělalo ministerstvo

Exekuce
Zdroj: TV Nova
Jan Pánik
Jan Pánik
Publikováno 29. 8. 2019
Téma:

Kontroloři z Úřadu pro ochranu osobních údajů odhalili neoprávněné přístupy exekutorů k osobním údajům lidí. Stát se tak mělo ve více než devadesáti tisících případech. Přístup do registru obyvatel umožnilo ministerstvo vnitra, které nakonec dostalo pokutu přes milion korun. Tu ale zřejmě nebude muset zaplatit. Informaci přinesl portál iRozhlas.cz

Kontroloři si posvítili na ministerstvo vnitra mezi srpnem 2017 a únorem 2018. Podařilo se jim odhalit neoprávněné přístupy do registru, kde jsou evidovaní všichni obyvatelé Česka. Za tento systém je zodpovědné právě vnitro. 

 

Podle inspektorky Úřadu pro ochranu osobních údajů Boženy Čajkové tak ministerstvo opakovaně porušovalo zákon. Byla mu proto uložena pokuta ve výši 1,1 milionu korun.

 

"Ministerstvo umožnilo celkem 88 491 přístupů k údajům v registru obyvatel ve větším rozsahu, než stanoví zákon o základních registrech a v rámci systémového nastavení registru obyvatel umožnilo v exekučním řízení exekutorům přístup k osobním údajům všech tzv. vázaných osob," napsali ochránci soukromí v tiskové zprávě.

 

 

Nejvíce případů se údajně týkal osob ve vedení firem. Ministerstvo o nich poskytovalo více informací, než mu umožňoval zákon. "Po zjištění podezření z neoprávněného přístupu k údajům ministerstvo vnitra vyzvalo k okamžitému zamezení přístupů," řekla portálu iRozhlas.cz mluvčí vnitra Hana Malá.

 

Zaplacení pokuty se ale nakonec ministerstvo zřejmě vyhne. Resort totiž proti rozhodnutí kontrolorů podal rozklad a mezitím vstoupila v platnost nová pravidla o ochraně soukromí. "Úřad právní úpravou přišel o možnost ukládat pokuty orgánům veřejné moci a veřejným subjektům, tedy například ministerstvům, různým správním úřadům, městům či obcím za přestupky související s ochranou osobních údajů," dodal Úřad pro ochranu osobních údajů.

 

 

tbc