Pořad Napřímo

Finanční gramotnost do škol, dluhy řešte hned, řekl šéf exekutorů

Bára Divišová
Bára Divišová
Publikováno 21. 2. 2020
Téma:

Exekutorská komora nesouhlasí s vládním návrhem, který má přesunout pravomoc vymáhat soudní pohledávky celní správě. Podle ministryně spravedlnosti Marie Benešové je to pouze proto, že exekutoři by tím přišli o byznys.

Hostem moderátorky Báry Divišové v pořadu Napřímo vysílaném živě na TN.cz byl prezident exekutorské komory Vladimír Plášil.

 

Změna se má týkat nezaplacených peněžitých trestů, pořádkových pokut, soudních poplatků nebo nákladů trestního řízení. Podle ministryně spravedlnosti budou celníci při vymáhání peněz úspěšnější než exekutoři a navíc se uleví i dlužníkům, kteří nebudou muset platit odměny exekutorům. Jejich komora ale tvrdí, že celníci nebudou ve vymáhání tak efektivní jako oni.

 

 

Je vládní návrh opravdu jen ohrožením byznysu exekutorů, nebo je jejich role nezastupitelná, jak exekutorská komora tvrdí? A co excesy některých z nich - postihují se dostatečně? Nejen na to odpovídal prezident exekutorské komory Vladimír Plášil.

 

A tvrdí, že celníci jsou při vymáhání zkrátka méně úspěšní než exekutoři. "Naše úspěšnost je 25 až 30 procent, celní správa má 12 procent," tvrdí Plášil. Celníci ovšem uvádějí úspěšnost řádově vyšší, až 70 procent. "Tomu údaji nevěřím," odmítl Plášil.

 

A lidem v exekuci radí, aby nestrkali před problémy hlavu do písku. "Přebírejte si poštu, spojte se s exekutorem, osobně ho navštivte, vše řešte hned," vypočítává šéf exekutorské komory.

 

A lidem, kteří mají pocit, že na ně padla exekuce neprávem, doporučuje navrhnout její zastavení. A pokud s dlužníkem bydlíte, máte se ozvat, pokud exekutor zabavuje váš majetek. "Takový je možné z exekuce vyškrtnout, pomáhá mít kupní smlouvu nebo jiný doklad," radí Plášil.

 

A míní, že i když se finanční gramotnost Čechů zlepšuje, není to dost rychle. "Pomohlo by tvrdší trestání lichvy, aby lidé viděli, že je to špatné. A předmět finanční gramotnost by měl být běžně ve školních osnovách," uzavřel šéf exekutorské komory.

pez TN.cz