Existenční i životní minimum vzrostlo. Tato částka má lidem stačit na přežití!

Po osmi letech se v Česku zvýšilo životní a existenční minimum, tedy minimální částka k zajištění základních lidských potřeb. Od 1. dubna tak životní minimum pro dospělého člověka činí 3 860 korun, existenční 2 490 korun.
Ke zvýšení došlo poprvé od roku 2012. Měsíční životní minimum vzrostlo o 450 korun na 3 860 korun, existenční o 290 korun na 2 490 korun. V obou případech se přitom jedná o jakousi peněžní hranici, která je potřebná k zajištění jídla a dalších základních lidských potřeb.
V případě existenčního minima se doslova jedná o částku nutnou k přežití. Nelze ji přitom použít u nezajištěného dítěte či důchodce. U životního minima je tomu jinak. Částka 3 860 korun byla vypočítána pro dospělého jednotlivce - u dětí a více dospělých v domácnosti je výše životního minima jiná.
V následující tabulce se můžete podívat na konkrétní částky životního minima pro jednotlivé členy domácnosti:
Pro větší přehlednost ministerstvo práce a sociálních věcí připravilo příklady typů domácností a výše jejich životního minima za měsíc.
> Pro jednotlivce životní minimum činí 3 860 korun.
> Pokud v domácnosti žijí dva dospělí lidí, jejich životní minimum dohromady je 6 750 korun.
> Životní minimum maminky s dítětem ve věku pěti let je 5 520 korun.
> Pro rodiče s jedním dítětem ve věku pěti let bylo životní minimum stanoveno na 8 720 korun.
> Pokud v jedné domácnosti žijí dva dospělí a děti ve věku 8 a 16 let, jejich společné životní minimum je 11 940 korun.
> Životní minimum partnerů se třemi dětmi ve věku 5, 8 a 16 let činí 13 910 korun.
Ani životní, ani existenční minimum nezahrnují náklady na bydlení. Jedná se "pouze" o příjmy nutné k zajištění výživy a dalších osobních potřeb. Bydlení se řeší v rámci systému sociální podpory, a to buď přídavkem na bydlení nebo hmotnou nouzí.
Životní a existenční minimum přitom hrají zásadní roli při posuzování hmotné nouze. Životní minimum je zároveň stanoveno jako nezabavitelná částka, na kterou nesmí sáhnout například exekutor či soud v případě alimentů.
Žádat o sociální podporu či hmotnou nouzi můžete na úřadu práce v místě svého trvalého bydliště, kde vám pracovníci poskytnou všechny potřebné informace.