video UV světlo

Rychlost šíření viru? Pokus v restauraci ukázal realitu a neušetřil nikoho

Rychlost šíření viru v restauraci podle testu japonské televize NHK
Zdroj: NHK
Rychlost šíření viru v restauraci podle testu japonské televize NHK
Lukáš Richtár
Lukáš Richtár
29.12. 2020 8:38
Téma:

Experiment japonské veřejnoprávní televize NHK ve spolupráci s odborníky odhalil, jak dochází ke kontaktnímu šíření infekce v restauracích a jídelních zařízeních. Takový přenos viru převládal například na výletních lodích, kde se předpokládá, že k němu došlo právě v jídelních zařízeních, kde se shromažďuje mnoho lidí.

Na experimentu se podílelo 10 lidí, z toho jeden člověk byl označen jako infikovaný. Za předpokladu, že při kašlání si zakryl ústa rukou, byla mu na dlaň nanesena barva, která je vidět pouze pod UV světlem.  

 

 

Poté byla restaurace dobrovolníky volně užívána po dobu 30 minut. Po uplynutí půl hodiny rozsvítili UV lampy, které odhalily, kam všude se látka představující virus dostala. Barvu na svých rukou mělo všech 10 účastníků experimentu. Tři z nich ji dokonce měli i na svých tvářích. 

 

 

Stejně tak bylo barvu vidět na jídle, servírovacím nádobí a talířích. "Tyto experimenty ukazují, jak rychle se virus může šířit, zvláště když si lidé nemyjí ruce." řekl John Nicholls, profesor patologie na hongkongské univerzitě. 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz