On-line hrozby

Experti: Na webu na děti číhá víc hrozeb, nejen Modrá velryba

Internetová hra s názvem Modrá velryba vyvolává od minulého týdne mezi lidmi paniku. Jejím cílem má být donutit děti, které ji hrají, spáchat sebevraždu. Možná se ale v České republice vůbec nevyskytuje.

Podle odborníků se ale na internetu vyskytuje celá řada jiných rizik. Linka bezpečí jen za loňský rok přijala na čtyři stovky telefonátů týkajících se podobných problémů.


Hra původem z Ruska vyvolala mezi lidmi v Česku vlnu paniky. Linka bezpečí kvůli Modré velrybě přijala už řadu telefonátů. Přibližně třicet.


Policisté před Modrou velrybou minulý týden varovali. Na internetu přitom existuje řada jiných, vážných hrozeb.


"Děti jsou schopny podléhat cybergroomerům, to jest jedincům, kteří je kontaktují na internetu, manipulují jimi, jejich cílem je vylákat je na osobní schůzku, kde potom dochází k nejrůznějším formám zneužívání dětí, pořizování dětské pornografie, násilným činům," vypočítává expert Jiří Palyza.Kvůli následnému vydírání je pak pro děti téměř nemožné vymanit se z vlivu pachatele. Rada je jasná. Lidé by si měli dobře rozmyslet to, co na internetu zveřejní. Ať už jde o adresu, telefon nebo intimní fotky.


Nejohroženější skupinou jsou podle odborníků děti ve věku zhruba pěti až patnácti let, které jsou mimo jiné důvěřivé a nedokáží dost dobře rozlišovat důvěryhodnost toho, co internet nabízí."Úplně nejohroženější jsou děti, které tráví spoustu času na internetu a mají malé znalosti o tom, jak se tam chovat," říká Peter Porubský z Linky bezpečí.
 

Mimo dětí jsou ohroženi třeba i senioři. Nejdůležitější je podle odborníků nenechat si případné problémy pro sebe, vyhledat pomoc v některé z mnoha poraden a začít situaci co nejdříve řešit.

pez, Jakub Pacner TN.cz