letecká havárie

Experti řekli, proč spadlo etiopské letadlo. Piloti chybu neudělali

V Etiopii se zřítilo letadlo
Zdroj: Profimedia
Při neštěstí zemřelo 157 lidí
Téma:

Bezpečnostní vyšetřovatelé ve čtvrtek vydali dlouho očekávanou předběžnou zprávu k havárii letadla v Etiopii. Ta poskytla první oficiální vodítko k odhalení příčiny katastrofy. Podle ní posádka učinila všechny potřebné kroky doporučené výrobcem letadla, žádný z nich jí však nepomohl k tomu, aby letadlo dostala pod kontrolu.

Ve čtvrtek bezpečnostní vyšetřovatelé vydali předběžnou zprávu k leteckému neštěstí v Etiopii, které se stalo na začátku března. Posádka společnosti Ethiopian Airlines postupovala přesně podle pokynů Boeingu. Informoval o tom zpravodajský server CNN.

 

"Dodržela všechny pokyny doporučené výrobcem a prováděla je opakovaně, letadlo ale pod kontrolu dostat nedokázala," uvedli vyšetřovatelé ve zprávě. Experti tedy zatím potvrdili, že chyba nebyla na straně společnosti Ethiopian Airlines. Posádka byla certifikovaná a prošla potřebným výcvikem.

 

Stejně tak mělo i letadlo certifikaci, díky které bylo naprosto způsobilé k letu. Vyšetřovatelé rovněž zjistili, že start proběhl standardně. "Všichni z Ethiopian Airlines stále prožíváme hluboký smutek ze ztráty našich blízkých. Zároveň jsme ale velmi pyšní, že naši piloti dodržují předepsané postupy v nouzových situacích," uvedl generální ředitel společnosti Tewolde GebreMariam.

 

Experti doporučili výrobci, aby přezkoumal systém řízení letadla a jeho ovladatelnost během letu. Dalším opatřením by měly být kontroly leteckých úřadů, které ověří, zda výrobce tento postup dodržel.

 

 

Vyšetřovatelé neodhalili ani žádné škody na senzorech letadla, ani problémy s konstrukcí. Přesná příčina havárie je tudíž stále záhadou.

 

K tragické havárii letounu Boeing 737 MAX došlo v Etiopii před měsícem. Zahynulo při ní 157 lidí. Vzhledem k tomu, že se jednalo už o druhou nehodu tohoto typu letadla během jednoho roku, aerolinky napříč celým světem až do odvolání zakázaly tento model používat. Zákaz platí na celém území Evropy, včetně České republiky.

 

Připomeňte si tragickou událost v reportáži TV Nova:

sei TN.cz