Intimní problém

Experti varují: Genitální bradavice se týkají i mužů

problémy s penisem
Zdroj: Getty Images
Téma:

Genitální bradavice u mužů sice nejsou příliš časté. Mohou však zadělat na pěkně dlouhý sexuální půst.

Intimními chorobami se chlubí jen málokdo. Vždy je však třeba sebrat kuráž a informovat o tom své sexuální partnery. Mohou být totiž také nakaženi a nemoc přenášet dál. Genitální bradavice naštěstí nepředstavují velké zdravotní riziko, jako estetický problém však frustrují většinu svých hostitelů. U mužů se objevují v okolí genitálií nebo v anální oblasti. Jde o jemné výrůstky, které mají barvu okolní kůže. Většinou nejsou bolestivé, ale mohou svědit či krvácet.

 

Lékaři varují, že na léčbu genitálních bradavic rozhodně nejsou vhodné přípravky určené na běžný typ bradavic. Jsou totiž zpravidla velmi silné a je třeba brát v potaz, že kůže v oblasti genitálií je velmi citlivá. Léčbu by proto měli nakažení vždy nechat na odborníkovi. Ženám nejlépe poradí gynekolog, mužům dermatolog. Specialista pak navrhne buďto chirurgické odstranění bradavic nebo doporučí lokální léčbu za pomoci některé z dostupných mastí. Genitální bradavice se bohužel často vrací. Je proto dobré pracovat na zlepšení imunity, která má na onemocnění zásadní vliv.

 

 

Viníkem vzniku genitálních bradavic je lidský papillomavirus (HPV), konkrétně typ 6 a 11. Předává se nejčastěji při sexuálním styku. Dobrou zprávou je, že proti těmto typům existuje účinné očkování, jež navíc chrání i před rakovinou děložního čípku. Ta sice mužům nehrozí, mohou však být přenašeči a infekci předávat svým sexuálním partnerkám.
 

Související témata:
red TN.cz