189 LIDÍ NA PALUBĚ

Experti vyšetřují pád letadla: TŘI TEORIE, co se mohlo stát

Téma:

V Indonésii stále probíhají záchranné a pátrací akce po obětech leteckého neštěstí, při kterém mělo zahynout všech 189 lidí na palubě. Byli najati také experti, kteří se snaží najít příčinu pádu letadla.

Zatím nebyla nalezena černá skříňka, která by expertům mohla pomoci. Avšak existují teorie, které by mohly příčinu pádu vysvětlit.

 

1. Nepřesné údaje

Zatím nebylo potvrzeno, z jakého důvodu letadlo spadlo. První teorie však říká, že mohli piloti dostat nepřesné údaje o rychlosti nebo nadmořské výšce ze sond, které jsou vždy umístěny na vnější straně letadla, uvedl The New York Times.

 

2. Technická závada 

Další možnou teorií je, že mělo letadlo technickou závadu, která se však dříve neprojevila a ani nebyla objevena, jelikož byl stroj nový. Dosud se však neukázalo, že by ostatní letadla stejného typu měla nějaké potíže. Posádka letadla ale den před odletem hlásila technické závady, které podle informací zahraničních médií měly být odstraněny.

 

 

3. Hejna ptáků nebo vír

Třetí teorie zahrnuje možnost zásahu hejna ptáků nebo vliv "microburstu". "Microburst je těžké odhalit. Jedná se o náhlý vítr, například vír, který nemůžete vidět. Narazíte do víru, letadlo se začne jinak pohybovat a vy se snažíte nejrůznějšími způsoby ho vrátit do správné polohy. Může být ale pozdě," vysvětlil CNN Philip Butterworth-Hayes, expert na leteckou dopravu.

 

Podle informací zahraničních médií měli piloti před pádem ohlásit, že se vracejí zpět na letiště. Nehlásili však, že mají krizový stav. "To, co je pro mě nejpodivnější je fakt, že nehlásili nouzovou situaci. Prostě řekli: Letíme zpět," řekl David Soucie, bývalý bezpečností inspektor.

 

Kromě pátrání po troskách letadla nebo obětech hledají záchranáři také černou skříňku. Ta by jim měla pomoci vyřešit příčinu havárie a zjistit, co se stalo v posledních minutách letu.

reg TN.cz