Jaký dostal trest?

Expremiér Nečas křivě vypovídal! Soud ho uznal vinným, trest neřekl

Vladimír Rosol
Vladimír Rosol
27.5. 2020 14:51
Téma:

Soud uznal bývalého premiéra Petra Nečase vinným z křivé výpovědi ve prospěch bývalé ředitelky svého kabinetu a milenky, později manželky Jany. Ta byla hlavní postavou kauzy zneužití vojenského zpravodajství, která v roce 2013 výrazně přispěla k pádu vlády.

Obvodní soud pro Prahu 1 vydal trestní příkaz, na základě kterého uznal bývalého premiéra Petra Nečase vinným z křivé výpovědi. Jaký mu uložil trest, zatím není jasné.

 

"Ano, ve věci byl vydán trestní příkaz a ten zatím není doručen stranám trestního řízení. A proto vám nemohu v tuto chvíli více k obsahu tohoto rozhodnutí sdělit," řekla reportérovi TV Nova soudkyně Pavla Hájková. 

 

Doplnila, že proti trestnímu příkazu je možné podat do osmi dní od doručení odpor. V takovém případě se trestní příkaz ruší a soud nařizuje klasické hlavní líčení.

 

Poslechněte si rozhovor se soudkyní Pavlou Hájkovou:

 

 

 

"O této informaci se s klientem dozvídáme pouze z médií. Rozhodnutí soudu nám nebylo doručeno a jeho obsah neznáme. Obhajoba však využije právní nástroje na případnou procesní obranu," reagoval v SMS zprávě advokát Adam Černý.

 

Nečas v minulosti u soudu dvakrát prohlásil, že se na vojenské zpravodajce obrátil sám, protože se obával o bezpečí své rodiny. Podle obžaloby lhal. "Obžaloba ho viní ze spáchání přečinu křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku," uvedla mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Pavla Hájková.

 

 

Později se ale ukázalo, že zpravodajce úkolovala Jana Nečasová, v té době ještě Nagyová. Podle jiné obžaloby nechala armádními specialisty nezákonně sledovat svou sokyni v lásce - tehdejší manželku premiéra Radku.

 

V kauze zneužití vojenského zpravodajství soud pravomocně rozhodl loni v březnu, kdy rozdal podmínky. Všichni čtyři potrestaní se dovolali k Nejvyššímu soudu, u kterého případ stále leží. Nečas s manželkou čelí ještě jedné obžalobě, a to v kauze  takzvaných poslaneckých trafik.

 

Kauza zneužití vojenských zpravodajců se táhla roky, u soudu zazněly i odposlechy rozhovoru mezi Petrem Nečasem a Janou Nagyovou (nyní Nečasovou):

 

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz