Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Extremismus v Německu

Extremisti v Chemnitzu chystali pogrom na cizince, policie zasáhla

Německá policie zatkla členy ultrapravicové buňky. Úřady o nich mluví jako o teroristech. Členové skupiny plánovali útoky na cizince, politiky a novináře. Někteří se účastnili pogromů na přistěhovalce během protestů v Chemnitzu na přelomu srpna a září.

Říkali si Revoluce Chemnitz a jejich cílem bylo zničit stát založený na demokracii a v Sasku vybudovat osvobozeneckou zónu. Policie pořídila odposlechy, na kterých členové skupiny usilují o získání střelných zbraní.

 

"Spojili se, aby vytvořili ultrapravicovou teroristickou organizaci," prozradila mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Frauke Köhlerová.

 

Policie zatýkala a prohledala několik objektů v Sasku, jeden z podezřelých jí padl do rukou v Bavorsku. I s mužem, který je ve vazbě už dva týdny, je jich celkem osm.

 

"Říkáme to ve vládě dlouhou dobu. Chceme zničit každou formu extrémismu, formy levicového i pravicového radikalismu tu stále máme," řekl německý ministr vnitra Horst Seehofer.

 

 

Zatčení chtěli útočit na znepřátelené politiky a většina z nich byla dlouhou dobu aktivních na neonacistické scéně. V polovině září zaútočili na cizince u jezera v Chemnitzu paralyzéry, boxery a lahvemi. Podle policie šlo o přípravy na pogrom, který měl proběhnout zítra během Dne německé jednoty.

 

Saským městem Chemnitz zmítaly několik týdnů nepokoje, když tam byl v srpnu ubodán německý občan. Z vraždy jsou podezřelí imigranti. Situace ve městě už stála post šéfa německé kontrarozvědky, když tvrdil, že o útocích radikálů na běžence neexistují důkazy.

 

 

Sasko je dlouhodobě spolkovou zemí, ve které kvete pravicový extrémismus. Členové skupiny Freitag dostali u soudu nedávno tresty od čtyř do deseti let za žhářské útoky na tamní azylová centra. Pocházeli odtud i takzvaní kebaboví vrazi, který zavraždili deset lidí a zosnovali i dva bombové útoky v Kolíně nad Rýnem.

vbo, Vladimír Kouba TN.cz