tuhá zima

Extrémní mrazy zasáhly Evropu. Sníh leží i na Sicílii

Téma:

Extrémní mrazy netrápí jen Českou republiku. Rekordní mráz naměřili i na Slovensku. V Tatrách bylo 28,1 °C. V Moskvě bylo dnes v noci 29,8 °C.Výstraha před mrazivým počasím platí i pro část Polska, kde za dvě noci umrzlo deset lidí, severní Německo, Itálii včetně Sicílie nebo Srbsko.

Mráz ovlivňuje nejen provoz na silnicích, ale omezuje i leteckou a námořní dopravu. Lodní provoz se musel zastavit v Bosporské úžině, dále mezi řeckými ostrovy pevninou. Odříznuté od světa jsou i ostrovy v Jaderském moři i italské ostrovy Capri a Ischia.

 

Sníh pokryl i jindy slunnou Sicíliii a další jižní regiony Itálie. Kvůli mrazu nejezdí vlaky mezi Boloňou a Anconou.

 

Rusko včera slavilo pravoslavné vánoce a podle moskevské meteorologické stanice šlo o nejstudenější vánoční noc v tomto století. Teploty v Moskvě se i přes den udržely pod -20 °C. Kvůli omrzlinám skončilo v nemocnicích na šest desítek lidí včetně pěti dětí.

 

 

V Polsku zemřelo v souvislosti s mrazy za poslední dvě noci deset lidí. Od začátku listopadu 53 lidí, z toho ale 24 na otravu oxidem uhelnatým z vadných domácích kamen.

 

Severní Německo trápí silné mrazy a také vítr, který zvednul vlny Baltského moře. Řada měst na pobřeží tak trápí i záplavy. Rekordní mrazy zaznamenali meteorologové také ve Švédsku.

 

Mapa výstrah před mrazem:


 

TN.cz