Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

sněhové mapy kalamitní stav

EXTRÉMNÍ POČASÍ: Sníh, vítr a ledovka. Napadne až půl metru!

Meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu vydali varování před extrémními meteorologickými jevy. V příštích dnech Česko zasáhne silné sněžení. Sněžit by mělo na celém území, na horách by mělo napadnout až půl metru sněhu. Hrozí také silný vítr a ledovka!

V průběhu úterního odpoledne a večera zasáhlo Česko silné sněžení. V nížinách by mělo napadnout 7 centimetrů, ve vyšších polohách 5 až 20 centimetrů, na horách 20 až 50 centimetrů a v Jizerských horách, Krkonoších a Orlických horách i více jak 50 centimetrů sněhu za dva dny!


Kde bude nejvíc sněžit v následujících dnech? Podívejte se na srážkových mapách zde:

 

GALERIE: Srážkové mapy

1
/
4
Zdroj: Meteopress
Srážkové mapy - středa 4.1.

 

"Do středečního večera se v polohách do 400 m n. m. přechodně vyskytnou srážky smíšené nebo dešťové a sníh bude při kladných teplotách odtávat. Ve středu večer a v noci na čtvrtek se budou místy vytvářet zmrazky nebo náledí," varují meteorologové z ČHMÚ.

 

Ve sledovaném období bude navíc pořádně foukat, v noci na středu a ve středu pak bude vítr silný. "Nejsilnější vítr předpokládáme od úterního večera do středy dopoledne, kdy budou nárazy dosahovat v nižších polohách hodnot kolem 20 m/s (70 km/h), na horách kolem 30 m/s (110 km/h). Vítr zmírní během čtvrtka 5. 1., nejdříve v Čechách, později i na Moravě a ve Slezsku," uvedli meteorologové.

 

Předpověď počasí na nadcházející dny:

 

Větrné počasí bude v kombinaci s intenzivním sněžením vytvářet v polohách nad 500 metrů sněhové jazyky a na horách dokonce sněhové závěje! Meteorologové na horách očekávají dokonce kalamitní situaci!

 

Meteorologové před extrémním počasím varují především řidiče. Nutností jsou zimní pneumatiky s dostatečným vzorkem, při cestách do hor pak sněhové řetězy, výbava k vyproštění vozu a meteorologové doporučují mít ve voze také teplé oblečení a zásobu nápojů a občerstvení.

 

 

"Ve sněhových bouřích se vyskytnou náhlé poryvy větru, náhlý pokles dohlednosti (bílá tma), tvorba nové sněhové pokrývky a sněhových jazyků, jízda může být velmi obtížná a nebezpečná," varuje Český hydrometeorologický ústav.

 

V nížinách se bude lokálně vytvářet náledí, které může být pastí nejen pro řidiče, ale také pro chodce!

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

3 nejšílenější konspirační teorie o počasí: Povodně způsobují klimateroristi, letadla na nás sypou jedy a další

HIT INTERNETU: Nejostudnější procházka všech dob: Žena nahá od pasu dolů se brodila sněhovou vánicí

vbo TN.cz