Varování meteorologů

Česko sužují extrémní vedra. Čeká nás nejteplejší den! VÝSTRAHA

Horko - ilustrační foto
Zdroj: Profimedia
Ilustrační snímek
Téma:

Česko prožívá tropický týden. V úterý se teploty vyšplhaly na 34 stupňů, nejteplejším dnem ale má být středa. Meteorologové očekávají teplotní rekordy a vydali výstrahu před velmi vysokými teplotami, které se mohou vyšplhat přes 37 stupňů.

V Česku už od začátku týdne panuje větší vedro než v některých přímořských destinacích. V úterý padly teplotní rekordy na 11 stanicích, větší vedra meteorologové ale očekávají ve středu.

 

"Ve středu bude na naše území vrcholit příliv suchého a velmi teplého vzduchu od jihu až jihozápadu. Vzhledem ke slunečnému počasí budou odpolední teploty v nižších a středních polohách vystupovat na většině území Čech na 33 až 37 °C a na ostatním území na 31 až 35 °C," napsali meteorologové.
 

 

Pusťte si úterní reportáž:

 

 

Ani velká vedra většinou nejsou překážkou v práci. Zaměstnavatelé ale musí pracovníkům zajistit třeba ochranné nápoje nebo bezpečnostní přestávky. NA CO MÁTE V PRÁCI NÁROK, SE PODÍVEJTE ZDE. A vedra nezasáhnou jen Česko. JAK BUDE V DALŠÍCH EVROPSKÝCH ZEMÍCH, ZJISTÍTE ZDE.

 

Výstraha před vysokými teplotami až do 37 °C platí až do středečního večera pro Prahu, celý Středočeský, Jihočeský, Plzeňský, Karlovarský, Ústecký, Liberecký, Pardubický kraj a Vysočinu.

 

Meteorologové doporučují snížit zátěž pro organismus a nepobývat přes poledne a odpoledne na slunci. Hrozí i například lomy kolejnic v důsledku roztažení horkem.

 

 

Pro další části území – Jihomoravský kraj, Olomoucký kraj (Hranice, Jeseník, Konice, Lipník nad Bečvou, Litovel, Olomouc, Prostějov, Přerov), Zlínský kraj, Moravskoslezský kraj (Bílovec, Bohumín, Český Těšín, Havířov, Hlučín, Karviná, Kopřivnice, Kravaře, Krnov, Nový Jičín, Odry, Opava, Orlová, Ostrava) – platí výstraha před teplotami nad 34 °C.

 

Teploty nad 31 °C by měly zasáhnout Liberecký kraj (Jablonec nad Nisou, Jilemnice, Tanvald), Královéhradecký kraj (Broumov, Dobruška, Náchod, Nové Město nad Metují, Rychnov nad Kněžnou, Trutnov, Vrchlabí), Pardubický kraj (Česká Třebová, Hlinsko, Králíky, Lanškroun, Litomyšl, Moravská Třebová, Polička, Svitavy, Ústí nad Orlicí, Žamberk), Kraj Vysočina (Bystřice nad Pernštejnem, Jihlava, Moravské Budějovice, Náměšť nad Oslavou, Nové Město na Moravě, Pacov, Pelhřimov, Telč, Třebíč, Velké Meziříčí, Žďár nad Sázavou), Olomoucký kraj (Mohelnice, Šternberk, Šumperk, Uničov, Zábřeh), Moravskoslezský kraj (Bruntál, Frenštát pod Radhoštěm, Frýdek-Místek, Frýdlant nad Ostravicí, Jablunkov, Rýmařov, Třinec, Vítkov). 

 

GALERIE: Teplotní mapy

1
/
3
Zdroj: Meteopress
Teplotní mapy - úterý

Související témata:
vbo TN.cz