povodně a silný vítr

Extrémní počasí: Tajfun bral v Koreji životy, Irsko očekává bouři Lorenzo

Úder tajfunu Mitag v Jižní Koreji
Zdroj: Profimedia
Martin Klícha
Martin Klícha
Aktualizováno 3.10. 2019 21:40
Téma:

Nejméně 10 lidí v Jižní Koreji zemřelo po úderu tajfunu Mitag, jihovýchod a východ trápily bleskové povodně, sesuvy půdy a velmi silný vítr. Evropa naopak očekává příchod bývalého hurikánu Lorenzo, který by měl zejména do Irska přinést větší množství srážek, meteorologové také varují před velmi silným větrem.

Tajfun Mitag tvrdě udeřil na jihovýchod a východ Jižní Koreje, podle agentury Jonhap zemřelo nejméně deset lidí, další se stále pohřešují. Lidé umírali při sesuvech půdy, nejméně dva strhl proud při bleskových povodních.

 

Kolem 1500 lidí z ostrova Čedžu a dalších jihovýchodních regionů muselo být evakuováno. Letecký provoz byl již obnoven, námořní doprava ale kvůli rozbouřenému moři stále stojí.

 

Zatímco se Jižní Korea vypořádává s úderem tajfunu, zejména Irsko se připravuje na příchod bývalého hurikánu Lorenzo.

 

Na západě země platí výstraha s vysokým stupněm nebezpečí před velmi silným větrem, který by měl v nárazech dosahovat rychlosti kolem 100 až 130 kilometrů, na pobřeží to může být ještě více.

 

 

Pro sever země pak platí výstraha s nízkým stupněm nebezpečí, meteorologové také varují před deštěm, který by mohl místy způsobovat bleskové povodně. Výstrahy jsou platné až do pondělního rána.
 

TN.cz