Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 5. 1. 2019
Nepříznivé období

Extrémní počasí: Na Aljašce je jaro, v Alpách ve Francii není sníh

Sníh ve světě
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto

Počasí trápí nejen Českou republiku a Slovensko, ale také evropské státy i USA. Kvůli silnému větru zabil spadlý strom muže ve Finsku a úřady doporučují nevycházet. Ve Švédsku zase udeřila sněhová bouře, která připravila sto tisíc domácností o elektřinu. Sníh naopak postrádají ve Francii, v posledních dnech žádný nenapadl.

Většina evropských států se potýká s nízkými teplotami i vydatným sněžením. Například ve Finsku ve východní části Laponska bylo ve čtvrtek naměřeno -32,2 °C. Před sněžením a silným větrem varují i úřady, které lidem doporučují nevycházet. Bohužel silný vítr už připravil o život muže, na kterého spadl strom, informovalo tvnmeteo.tvn24.pl.

 

Sněhová bouře udeřila na východním pobřeží Švédska a přes sto domácností bylo bez elektřiny. Na ostrově Gotland dokonce nefungovala telefonní komunikace. Dopravní kolaps zase způsobil sníh v Srbsku. Došlo k několika nehodám, během kterých naštěstí nebyl nikdo zraněn. 

 

 

Střední a jižní část Itálii zasypla sníh díky efektu Jaderského moře. Přes území se přehnal studený vzduch, který nad mořem převzal jeho vlhkost, a došlo ke vzniku sněhových srážek, informoval meteopress.cz.

 

Na nedostatek sněhu si Itálie nemůže stěžovat. V provozu jsou všechna lyžařská střediska včetně těch neoblíbenějších, jako je Livigno, Cervinia – Breuil, Val Gardena nebo Cortina d´Ampezzo. Všude je většinou mezi 60 – 100 cm sněhu.

 

Oproti tomu ve Francii v posledních dnech je sněhu málo. Lyžařská střediska sice fungují, ale čerstvý sníh nenapadl a bude tomu tak i v dalších dnech. Teploty se na většině území pohybují nad nulou. Nového sněhu se ve Francii dočkají až příští týden.

 

 

Lyžování si však ve Francii užijete. Většina středisek je otevřená i ty oblíbená, a to například Chamonix, Avoriaz, Méribel nebo Val-d'Isère. Sníh se zde pohybuje od 60 do 140 centimetrů.

 

S extrémním počasím se potýká i USA. Několik centimetrů sněhu pokrylo poušť v Arizoně a Nevadě. Místní školy i některé úřady musely být zavřené. Oproti tomu na Aljašce stoupají teploty, které se pohybují nad bodem mrazu. V sobotu má být dokonce 7 °C.

reg TN.cz