Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 22.7. 2015 21:10
galerie Mapy sucha

Extrémní sucha ohrožují úrodu. Podívejte se, jaká je situace u vás

Zdroj: TV Nova

Česko už několik týdnů sužuje extrémní sucho a trápí zejména zemědělce. Pokud takové počasí bude pokračovat i v následujících týdnech, hrozí, že přijdou o podstatnou část letošní úrody.

Zemědělce v Česku ani tak netrápí vysoké teploty, jako spíše nedostatek vody v půdě. Ten totiž značně ohrožuje růst zemědělských plodin. "Větší problém budou mít pozdní pšenice, jarní ječmeny a máky, tam obzvlášť dochází k velkým ztrátám. Problémy budou mít i pěstitelé chmele," říká předseda okresní agrární komory v Rakovníku Jaroslav Mikoláš.

 

Unikátní analýzu toho, jak Česká republika postupně vysychá, vytvořil projekt Intersucho. Na mapách lze vidět intenzitu sucha na našem území od začátku roku až do současnosti. K razantní změně došlo na začátku července, kdy mapa výrazně zrudla. Na jejich kompletní přehled se můžete podívat na internetových stránkách www.intersucho.cz.

 

17

GALERIE: Aktuální stav sucha v České republice

Zdroj: intersucho.cz

Mapa - Aktuální stav sucha v České republice - 11. leden

Hodnocení:

 

"Většina našeho území se nachází v poměrně výrazné epizodě sucha, zejména v povrchové vrstvě půdy. Jedná se o anomálii, která je i z dlouhodobého hlediska spíše výjimečná," popisuje situaci Miroslav Trnka, vedoucí projektu Intersucho.

 

Stav plodin na polích je i přes extrémní vedra zatím poměrně dobrý. Může za to i fakt, že většina plodin už se sklízí. V ohrožení jsou ale rostliny, které se ještě sklízet nemohou.

 

 

"Jsou oblasti, zejména na jižní Moravě a také v severozápadních Čechách, kde jsme dosáhli už úrovně, která brání rostlinám dalšímu růstu," vysvětluje Trnka.

 

V případě, že extrémní vlna veder a sucha bude pokračovat i v následujících týdnech, budou mít problém zemědělci, kteří pěstují kukuřici nebo cukrovou řepu. Tropické počasí by podle meteorologů mělo trvat i během následujícího měsíce. Předpoveď počasí na následující dny si přečtěte zde. 
 

mom TN.cz
Reklama