Vodní nařízení

Extrémní sucho vede k zákazům. Nesmí se mýt auta ani zalévat

Martin Kočárek
Martin Kočárek
3.6. 2020 14:19
Téma:

V České republice přibývá oblastí, kde platí zákaz odběru povrchových vod. Nově se nesmí čerpat voda z řek ani potoků na Teplicku. Hladiny jsou podle vodohospodářů příliš nízko.

Tak nízké hladiny řek a potoků, jako jsou letos, v Česku prý ještě nebyly. Během loňského extrémního vedra se zákazy začaly vyhlašovat v červenci. Letos některá místa vyhlásila zákaz odběru povrchové vody už o čtvrt roku dříve. Zatím poslední začal platit na Teplicku.

 

Voda v řekách, potocích a nádržích je prý tak nízko, že by při nějakém větším odběru mohlo dojít k ohrožení života zvířat a rostlin. Zákaz magistrát vyhlásil až do konce října.

 

 

Nařízení znamená, že se povrchová voda nesmí používat například k mytí vozidel, zalévání hřišť a trávníků nebo napouštění nádrží. Podle předpovědí se totiž situace během léta nezlepší, naopak se očekává, že by mohla být ještě výrazně horší.

 

Zákazy odběru povrchových vod už platí například na Chomutovsku a některých částech Českolipska. Už na začátku května byl zákaz vyhlášen také v Zábřehu na Moravě. Další regiony zřejmě budou v následujících týdnech přibývat.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz