Výstraha meteorologů

ČHMÚ varuje před silnými bouřkami a extrémním horkem. Tady udeří! MAPA

Horko/ bouřky
Zdroj: Getty Images
Ilustrační snímek
Lucie Staničková
Lucie Staničková, Kateřina Sejková
Publikováno 9. 8. 2020
Téma:

Na Česko udeřily tropické teploty, které budou pokračovat i v nadcházejících dnech. Český hydrometeorologický ústav vydal před horkem výstrahu - nejhorší situaci předpovídá pro severozápad republiky. Zároveň varuje i před silnými bouřkami, které do Česka dorazí v pondělí.

V platnosti je aktuálně několik výstrah Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Odborníci varují před velmi vysokými teplotami s vysokým stupněm nebezpečí, které zasáhnou Středočeský kraj (Kralupy nad Vltavou, Mělník, Neratovice, Slaný), Ústecký kraj (Bílina, Děčín, Chomutov, Kadaň, Litoměřice, Litvínov, Louny, Lovosice, Most, Podbořany, Roudnice nad Labem, Teplice, Ústí nad Labem, Žatec) a Liberecký kraj (Česká Lípa).

 

Předpověď počasí na dnešní den:

 

Výstraha platí od nedělního poledne do půlnoci. "V polohách pod 600 metrů nad mořem odpolední teploty překročí 34 stupňů. Velmi vysoká zátěž na lidský organismus, nebezpečí přehřátí a dehydratace. Doporučujeme dodržovat pitný režim, zvýšit konzumaci neslazených nealkoholických nápojů, omezit tělesnou zátěž a nepobývat na přímém slunci. Nenechávat děti nebo i zvířata v automobilech zaparkovaných na přímém slunci," radí ČHMÚ.

 

Grafická podoba výstrahy:

 

 

Od nedělního poledne do půlnoci je v platnosti i výstraha před vysokými teplotami s nízkým stupněm nebezpečí, které překročí 31 stupňů. Platí pro Středočeský kraj (Benešov, Čáslav, Český Brod, Dobříš, Kolín, Kutná Hora, Lysá nad Labem, Mnichovo Hradiště, Nymburk, Poděbrady, Příbram, Říčany, Sedlčany, Vlašim, Votice), Jihočeský kraj, Karlovarský kraj, Ústecký kraj (Rumburk, Varnsdorf), Liberecký kraj (Frýdlant, Jablonec nad Nisou, Jilemnice, Liberec, Nový Bor, Semily, Tanvald, Turnov, Železný Brod), Královéhradecký kraj, Pardubický kraj, Jihomoravský kraj, Olomoucký kraj, Zlínský kraj a Moravskoslezský kraj.

 

Pro Prahu, Středočeský kraj (Beroun, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav, Černošice, Hořovice, Kladno, Mladá Boleslav, Rakovník) a Plzeňský kraj platí tatáž výstraha, ale od nedělního poledne do půlnoci z pondělí na úterý.

 

 

Pro Středočeský kraj (Kralupy nad Vltavou, Mělník, Neratovice, Slaný), Ústecký kraj (Bílina, Děčín, Chomutov, Kadaň, Litoměřice, Litvínov, Louny, Lovosice, Most, Podbořany, Roudnice nad Labem, Teplice, Ústí nad Labem, Žatec) a Liberecký kraj (Česká Lípa) výstraha před vysokými teplotami platí od půlnoci z neděle na pondělí do půlnoci z pondělí na úterý.

 

Poslední výstraha, která je aktuálně v platnosti, je před silnými bouřkami. Platí od pondělního poledne do půlnoci, a to pro Prahu a Středočeský kraj (Benešov, Beroun, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav, Čáslav, Černošice, Český Brod, Kladno, Kolín, Kralupy nad Vltavou, Kutná Hora, Lysá nad Labem, Mělník, Mladá Boleslav, M nichovo Hradiště, Neratovice, Nymburk, Poděbrady, Rakovník, Říčany, Slaný).

 

Dále také pro Karlovarský kraj, Ústecký kraj, Liberecký kraj, Královéhradecký kraj, Pardubický kraj, Olomoucký kraj (Jeseník, Mohelnice, Šumperk, Zábřeh) a Moravskoslezský kraj (Bruntál, Krnov, Rýmařov). "Očekává se ojedinělý výskyt silných bouřek, zejména s přívalovými srážkami kolem 35 mm," varuje ČHMÚ.

TN.cz