bezpečnostní problém

Facebook čelí obřímu skandálu! Nezabezpečil stovky milionů hesel

Facebook
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Téma:

Facebook čelí obrovskému skandálu. Vystavil účty stovek milionů uživatelů velkému nebezpečí, protože jejich hesla celé roky ukládal, ale nešifroval. Zaměstnanci společnosti si je mohli kdykoliv přečíst a použít je.

Společnost Facebook ve čtvrtek připustila, že se potýkala s velkým bezpečnostním problémem. Vnitřní bezpečnostní kontrola totiž odhalila, že hesla uživatelů facebooku a instagramu byla ve firemním systému uložena bez šifrování.

 

Facebook uživatele uklidnil, že žádná hesla neunikla. Jedná se ovšem o velké selhání - většina společností hesla šifruje, aby zabránila jejich odcizení v případě úniku dat. Není jasné, kolika účtů se přesně problém týká, odhaduje se 200 až 600 milionů.

 

Nedostatečné zabezpečení veřejnosti jako první ohlásil výzkumník Brian Krebs na svém blogu. Viceprezident pro bezpečnost a ochranu soukromí na Facebooku Pedro Canahuati přiznal, že společnost na tento problém přišla už v lednu. "V lednu jsme v rámci rutinního přezkoumání zjistili, že některá uživatelská hesla byla uložena v čitelném formátu v našem interním systému."

 

 

Facebook tvrdí, že problém už byl vyřešen a každý, koho se týkal, dostane upozornění. Kvůli chybnému zabezpečení si hesla dotčených uživatelů mohl přečíst kdokoliv z dvaceti tisíců zaměstnanců.

sei TN.cz