Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 9.6. 2018 20:53
Souhlas rodičů?

Facebook ve 12, hry už od 10 let. Děti při registraci na sítě lžou

Zdroj: TV Nova

Děti do 15 let by podle vládního návrhu měly mít souhlas rodičů, než se zaregistrují na sociální síť. Při zakládání profilů ale většina z nich lže, aby se na ně dostala. Vyplývá to z průzkumu České rady dětí a mládeže.

Velká část dětí si zakládá profil na sociálních sítích ještě předtím, než jim to věk umožňuje. To také v průzkumu označovaly jako nejčastější důvod, proč při registraci lžou. Dalším faktorem je to, aby se cítily více v bezpečí.

 

Většina rodičů o tom, že si jejich dítě zakládá účet, věděla. Možnost "vždy" zvolilo 50 % respondentů, "většinou" pak 39 %. Přitom platí, že čím menší děti jsou, tím mají rodiče více informací o tom, co jejich potomek na internetu dělá.

 

Průměrně si děti zakládají facebookový profil v 11,5 letech, twitter v necelých dvanácti. Před dvanáctým rokem mají také většinou Google+ a nějakou chatovací aplikaci. Naopak v nejvyšším věku je zakládán účet na Pinterestu.

 

 

15

GALERIE: Průzkum děti a sociální sítě

Zdroj: ČRDM

Průzkum děti a sociální sítě - 1

Věděli tvoji rodiče, že si zakládáš profil?

Hodnocení:

 

Česká rada dětí a mládeže (ČRDM) si nechala průzkum vypracovat především v souvislosti s návrhem vlády, podle kterého by měly děti souhlas rodičů získávat až do 15 let. Většina (70 %) dotazovaných ale uvedla, že by jim takové pravidlo nevadilo.

 

 

Průzkum prováděla agentura KANTAR Millward Brow na vzorku 1001 respondentů. Při výběru byly důležitými parametry věk, pohlaví, kraj, velikost sídla, vzdělání rodičů a navštěvované vzdělání dítěte. Dotazování probíhalo online, zastoupeny jsou věkové kategorie 10 až 18 let.

epa TN.cz