pravomoci na síti

Facebook sleduje 15 tisíc cenzorů. Hlídají násilí, šikanu i výhrůžky

Facebook - útoky
Zdroj: Getty Images, Profimedia.cz
Ilustrační foto
Regina Zajícová
Regina Zajícová
Publikováno 15. 1. 2020
Téma:

Kdo sleduje příspěvky na facebooku a případně blokuje uživatele za nevhodný obsah? Mark Zuckerberg prozradil, že jde o 15 tisíc najatých recenzentů. Čelí kritice, že jsou mizerně placení a dření do úmoru. Za jejich odvedenou práci by měli prý dostat víc. Po celý den totiž musejí sledovat a prozkoumávat vše, co se na Facebooku objeví. Víte, kdo vlastně může váš profil kontrolovat a jaké má pravomoci?

Portál The Verge zveřejnil v loňském roce zprávu ohledně podmínek recenzentů pracujících pro Facebook. Za hodinu dostávají údajně jen patnáct dolarů, na oběd mají 30 minut a během pracovní doby si mohou udělat dvě patnáctiminutové přestávky. Podle některých kritiků je chování společnosti nepochopitelné. Facebook však uvedl, že si svých recenzentů váží a zajišťuje jim příjemné pracovní prostředí, uvedla televize CNBC.

 

Celkem by měla společnost zaměstnávat až patnáct tisíc lidí z celého světa, kteří každý den dohlíží na všechny profily. Z nich pak tisícovka pracuje pro Facebook v americkém Phoenixu. Dávají pozor, zda se v příspěvcích neobjevují nenávistné řeči, pornografie nebo videa s násilnými útoky. Recenzenti také mohou odstranit příspěvek, pokud se jim zdá nevhodný. Dále poskytují zpětnou vazbu o tom, proč konkrétní věc odstranili.

Pro Facebook by měla tyto služby zajišťovat společnost Cognizant. Při uzavírání smlouvy musí zaměstnanci podepsat dohodu o mlčenlivosti. Podle portálu The Verge často trpí úzkostmi, jelikož nemohou nic probírat se svým okolím. Například dívka jménem Chloe sledovala video, ve kterém někdo zabíjí muže. Podobné věci zažili i další lidé.

 

V loňském roce zase někteří museli sledovat živě útok na mešitu na Novém Zélandu, než byl příspěvek odstraněn. Zaměstnanci v těchto případech mají k dispozici poradce, kteří s nimi věc proberou a pomohou jim se s tím vyrovnat.

 

Kromě stálých recenzentů dohlíží na obsah Facebooku také lidé ve školící místnosti. V ní se zaučují budoucí zaměstnanci na plný úvazek. Většinou však nemají takovou kontrolu nad příspěvky jako jejich nadřízení. Pokud má být něco odstraněno, musejí to prodiskutovat s celou místností.

Zakladatel společnosti Mark Zuckberg začal také loni pracovat na posílení týmu recenzentů poté, co se zvýšil počet příspěvků s nenávistnými projevy a šíření videí s různými útoky. Dále se také firma snaží zlepšit postup při nahlášení konkrétního problému.

 

Když recenzent objeví něco podezřelého, kontaktuje následně donucovací orgány. Zaměstnanci se snaží také pomáhat i ostatním. Několikrát se jim podařilo zabránit například sebevraždě. Bohužel některé případy skončily tragicky, vysvětlil ve svém prohlášení Zuckerberg.

TN.cz