méně hospitalizací

Facka pro kritiky: Protikuřácký zákon hlásí skvělé výsledky

Téma:

Výsledkem protikuřáckého zákona je jen za posledních pět měsíců sledování výrazný pokles hospitalizací. Tvrdí to nejnovější čísla 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Ta proto odmítá zmírňování zákona zakazujícího kouření v restauracích.

Výzkum lékařské fakulty sledoval pětiměsíční období mezi červencem a listopadem let 2016 a 2017. Protikuřácký zákon u nás platí od května 2017, takže byla porovnávaná období před a po začátku platnosti tohoto zákona.

 

Sledovány byly jen hospitalizace s problémy, které s kouřením přímo souvisí - například s infarkty, anginou pectoris nebo třeba s astmaty. Z čísel vyplývá, že infarkty u kuřáků přichází v průměru asi o 12 let dříve než u nekuřáků.

 

Autoři výzkumu odmítají také argumenty druhé strany, že protikuřácký zákon ničí některé restaurace a bary. Podle nich totiž čísla jasně ukazují, že se tržby mezi roky 2016 a 2017 nesnížily, ale naopak ještě mírně narostly. Za vzor dávají také některé západní státy. V Kanadě je prý zákaz kouření v restaruacích už od roku 2010 a za osm let má prý příznivý dopad na zdraví a ekonomiku země. Nekuřáci prý narozdíl od kuřáků v průměru odpracují více let, což státu přinese mnohem více peněz.

 

 

Proti zmírňování proikuřáckého zákona je třeba i známý český chirurg Pavel Pafko. "Pamatuju doby, kdy byly vlaky s vagony pro kuřáky a nekuřáky, kuřárny v kinech, kouření v letadlech. To všechno už dnes není. Člověk, který se chce dívat do budoucnosti, se má podívat nejdřív zpátky, aby viděl, kudy vývoj jde," myslí si.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Snažíte se přestat kouřit? 5 méně známých důvodů, které vás budou motivovat
Rady, jak přestat kouřit! Kolik ušetříte? KALKULAČKA

Související témata:
mom/Šimon Pilek TN.cz