Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Podvod

Falešní vnuci útočí! Ze seniorů chtějí vymámit tučné sumy

Muž vylákal po ženě přes internet několik tisíc
Zdroj: Getty Images

Promyšlené triky používají falešní vnuci, kteří se snaží ze starších lidí vylákat peníze. Momentálně banda podvodníků řádila v Olomouckém kraji. Celkem ze seniorů chtěli dostat přes milion korun.

Během jednoho dne policisté přijali sedm oznámení o tom, že se ze seniorů někdo snažil vylákat hotovost. Skupina podvodníků si čtyři oběti vytipovala na Prostějovsku, dvě na Přerovsku a jednu na Olomoucku.


Podvodné jednání vždy začalo telefonátem. Když senior zvedl telefon, na druhé straně se ozval falešný vnuk. Následně se z něho snažil vylákat nejrůznější částky."Scénář bývá zpravidla vždy stejný. Pachatel osloví seniora prostřednictvím pevné telefonní linky a pod smyšlenou legendou, že mu volá vnuk, se z něj snaží vylákat statisícové částky. Podvodník používá nejrůznější lsti a záminky. Jako důvod uvádí, že je v průšvihu a musí vrátit dluhy, má výhodnou nabídku na koupi bytu, auta, apod. Vždy požaduje hotovost, kterou za něj vyzvedne někdo jiný," uvedl policejní mluvčí Libor Hejtman.Někteří zkouší i jiné triky. Pachatel na Přerovsku chtěl po seniorovi 12 tisíc korun za náhradní díly na auto, které si měl objednat právě jeho vnuk. Senior však svému vnukovi zavolal a ptal se ho, zda si skutečně něco objednal. Podvodník se ihned vytratil.


Celkem chtěli pachatelé získat přes jeden milion korun. Naštěstí se jim to nepodařilo.

han TN.cz