ovlivňování

Faltýnek vystoupí před poslanci, musí vysvětlit tendr na mýto

Kauzu Jaroslava Faltýnka (ANO) a možného ovlivňování tendru na mýto bude ve čtvrtek projednávat Sněmovna. Faltýnek prý chtěl pomoci Danu Ťokovi (ANO) v době, kdy jako ministr dopravy čelil kritice tehdejšího premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). Státu prý navíc svým vyjednáváním ušetřil miliardy korun. Ministr Ťok mu však, podle svých slov, mandát ke schůzkám nedal. Opozice tvrdí, že se Faltýnek mohl dopustit korupce.

O tom, jak čtvrteční projednávání kauzy Jaroslava Faltýnka dopadne, podle politologů rozhodne sám hlavní aktér. “Pokud Jaroslav Faltýnek zítra vystoupí přesvědčivě, bude vybaven argumenty, nenechá se dostat pod tlak, nenechá se znervóznět, tak tu kauzu může ustát,“ zhodnotil ve středu politolog Jan Kubáček.


Olej do ohně přilil ministr dopravy tvrzením, že o Faltýnkově jednání se zástupci Kapsche a Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže nevěděl. Ve středu už byl zdrženlivější. “Já se k panu Faltýnkovi v souvislosti s mýtem nechci vyjadřovat,“ prohlásil Ťok.


“Je pravda, že jsem pověření od ministerstva dopravy neměl. Nicméně jako místopředseda hnutí jsem nemohl dopustit, aby tady zkolaboval tendr na mýto a Česká republika přišla o 10 miliard ročně,“ přiznal Faltýnek.

 


Opozice ale nechápe, proč Faltýnek se zástupci Kapsche a Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže vyjednával ještě v roce 2017. “Ta jednání probíhala v době velmi citlivého odvolání proti rozhodnutí ve věci výběrového řízení. Tady je naprosto nepřípustné, aby do toho politik vstupoval,“ řekl Martin Kupka (ODS).


Opoziční poslanci se ale budou ptát i premiéra Andrej Babiše (ANO), a to jestli za jednání 1. místopředsedy svého hnutí přebírá zodpovědnost. “Někomu to vyhovuje, aby se mluvilo o panu Faltýnkovi. Pokud by se samozřejmě prokázalo, že pan Faltýnek něco udělal proti principům našeho hnutí, tak samozřejmě skončí,“ oznámil Babiš.


Podle politologů by premiér Faltýnka odepsal jen v případně, kdyby se objevily skutečnosti poškozující přímo hnutí ANO.
 

rod TN.cz