Konec diktátora?

Fámy o Kimově smrti se šíří i v KLDR. Objevilo se nařízení s jeho podpisem

Eva Pavelková
Eva Pavelková
1.5. 2020 7:56
Téma:

Severní Korea prolomila mlčení o zdravotním stavu diktátora Kim Čong-una. Úřady vydaly nařízení, pod kterým je vůdce KLDR podepsán. Od předchozích dokumentů se ale liší. Podle jihokorejského portálu Daily NK se navíc spekulace o smrti Kim Čong-una začaly šířit i mezi Severokorejci.

Kim Čong-un běžně rozesílá nařízení, určená krajským buňkám strany nebo vládním agenturám, každou středu nebo čtvrtek. Obvykle obsahují nejméně sedm příkazů, poslední ale mělo jen tři body. Byl onavíc formulováno mnohem obecněji, informoval Daily NK, který dění v KLDR sleduje.

 

"Nikdo v Severní Koreji nesmí napodobovat znění Kimových prohlášení, což možná vysvětluje, proč je toto nařízení jiné než obvykle. Pokud se Kim opravdu na nějakou dobu vzdal svých povinností, je možné, že uvidíme mnoho vládních složek, které zaplní tuto propast," popsal bývalý vysoce postavený úředník.

 

Podle něj se fámy o tom, že Kim Čong-un je ve špatném zdravotním stavu, začaly šířit i v Severní Koreji. "Mnoho lidí v Pchjongjangu sleduje zprávy ze světa, takže ví, že kolují spekulace o Kimově nemoci. To ale neznamená, že lidé o něčem takovém mluví nahlas," doplnil.

 

 

O tom, že má být diktátor téměř jistě po smrti, hovoří i aktivista za lidská práva a někdejší uprchlík před severokorejským režimem Ji Seong-ho. Ten má dle svého vyjádření pro portál mirror informace od zdroje z KLDR, které smrt Kim Čong-una potvrzují s přesností 99 %. Nahradit ve funkci ho má prý jeho sestra Kim Jo-čong.

 

V oblasti u hranic s Čínou dokonce začala kolovat informace o Kimově smrti. Někteří lidé prý viděli video, které má zprávu potvrzovat. "Většina se ale snaží zůstat nedotčená, protože vláda stíhá všechny, kdo nějaké video přinesou přes hranice," uvedl zdroj portálu.

 

Podle videa, které koluje především v provincii Severní Pchjongan, zemřel Kim Čong-un v sobotu během inspekční cesty. Není ale jasné, kam měl severokorejský vůdce jet. Záběry připomínají reportáž z vysílání Ústřední korejské televize (KCTV).

 

 

Spekulace o Kimově zdravotním stavu se objevily už před několika týdny. Podle zdrojů japonské vlády se měl jeho stav zhoršit po operaci srdce, kterou měl podstoupit. Jižní Korea ale informace odmítla, podle ní je diktátor živ a zdráv. Ověřit zprávy je velmi těžké, protože severokorejský režim patří k nejizolovanějším na světě.


Podívejte se na reportáž TV Nova:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz