Moderní věznice

Zadrženého Čecha v Turecku přesunuli do mírnějšího vězení. Může se léčit

Markéta Všelichová a Miroslav Farkas
Zdroj: facebook, Markéta Všelichová
Markéta Všelichová a Miroslav Farkas
Eva Pavelková
Eva Pavelková
Aktualizováno 16:36
12.10. 2019 15:44

Čecha Miroslava Farkase, který byl v roce 2017 v Turecku odsouzen za spolupráci s kurdskými milicemi, přemístili do věznice s mírnějším režimem. Informoval o tom europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který případ dlouhodobě sleduje.

"Miroslav Farkas, který byl v roce 2017 odsouzen v Turecku do nejpřísnějšího typu vězení bez kontaktu s rodinou, byl dnes převezen do mírnějšího typu nově postavené moderní věznice," oznámil Zdechovský na sociálních sítích.

 

Podle informací tureckých diplomatů je Farkas v současnosti ve věznici typu L, která umožňuje pravidelný styk s rodinou. Bude mít také více pohybu a možností komunikace. Čech také bude moci podstupovat léčbu. S jakými zdravotními problémy se potýká, není jasné.

 

Farkas se podle Zdechovského dostal z Vanu ve špatně dostupné východní části Turecka do Silivri, které leží v evropské části u Istanbulu. "Změna jednoznačně pomůže, aby Miroslav zvládl zbytek výkonu trestu v dobrém psychickém i fyzickém stavu," doplnil europoslanec.

 

 

Miroslava Farkase spolu s jeho partnerkou Markétou Všelichovou zadržely v listopadu 2016 turecké úřady na hraničním přechodu s Irákem. Podle Turků měli Farkas a Všelichová spolupracovat s kurdskými milicemi YPG, které Turecko považuje za teroristické.

 

V srpnu 2017 byli oba odsouzeni na šest let a tři měsíce vězení. O rok později rozsudek potvrdil nejvyšší soud. Podle Zdechovského se jim vede poměrně dobře, oba ale trvají na své nevině. Česko nadále usiluje o předčasné propuštění vězňů nebo zlepšení jejich podmínek.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova o případu:

TN.cz