jed na hlodace

Farmáři chtějí jedem hubit hraboše. Otráví nám psy, bojí se lidé

Petr Zapletal
Petr Zapletal
Publikováno 23. 2. 2020
Téma:

Na Ústřední kontrolní a zkušební zemědělský ústav se už začínají obracet první farmáři, kteří chtějí začít s plošnou likvidací přemnožených hlodavců. Žádné povolení pro plošné použití jedu Stutox ale ještě vydáno nebylo. Chemické hubení hlodavců kritizují hlavně ochránci přírody. Obavy mají ale i mnozí majitelů psů nebo koček.

Paní Jana je jednou z těch, co s obavami sledují boj s hraboši. Svého psa totiž denně venčí v okolí pole. "Mám strach o pejska, aby se neotrávil. Rád hrabe, chytá myši na poli. A ještě máme dvě kočky a o ty mám taky strach," stěžuje si paní Jana.

 

Stutox už loni otrávil několik zajíců, bažantů a čápů. Tenkrát ho přitom použilo jen pár farmářů. Letos má hrát hlavní roli s přemnoženými hlodavci. Odborníci ze zemědělského ústavu (ÚKZÚZ) se snaží strach lidí o mazlíčky mírnit. Jed se prý na mnohá pole vůbec nedostane.

 

"Na ty, na kterých není rostlinný porost, nebo na těch pozemcích, kde by hustota porostu naopak neumožnila propad granulí na zem," vysvětluje ředitel Odboru přípravků na ochranu rostlin ÚKZÚZ Pavel Minář.

 

 

 

Přesto se zdá, že zájem bude nejspíš obrovský. Už téměř osm desítek zemědělců žádá, aby jejich pole zkontrolovali inspektoři zemědělského ústavu. "Provedou posouzení, zda je stav opravdu takový, aby vyžadoval ošetření přípravkem na povrch půdy," řekl Minář.

 

Obavy o své domácí mazlíčky nemají jen obyvatelé vesnic, ale také lidé z okrajových částí měst. Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský zatím nikomu žádné povolení k plošnému použití Stutoxu nevydal.

sei TN.cz