Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Nepolepšili si

Fígl na učitele: Politici jim peníze přidali, ředitelé ubrali!

Už od příštího měsíce by měli učitelé dostat podle nařízení vlády přidáno. Těšili se v průměru na tisíc korun navíc. Jenže se zdá, že zvýšení mzdy bude jen na oko. To, co jim ředitelé škol přidají povinně na pevné částce platu - jim totiž na doporučení krajů v řadě případů už v září vzali na osobním ohodnocení.

Ze zhruba 28 000 korun průměrného učitelského platu na 29 tisíc. O 3,3 procenta, tedy necelou tisícikorunu by měli dostat učitelé na výplatní pásce navíc.


Premiér Bohuslav Sobotka se dušuje, že přísluščné peníze budou uvolněny z rozpočtu ministerstva školství. Jenže na rozdíl od premiéra ředitelé škol a učitelé zvýšení mzdy tak optimisticky nevidí. Ministerstvo školství sice dává na školy peníze, přerozděluje je ale kraj.


A některé kraje se na navyšování mezd učitelů evidentně připravovaly už v září. Školám zaslaly dopis, v němž vyzývají ředitele k "hospodárnosti". Tedy k tomu, aby šetřili, kde se dá. Nejčastěji tak bohužel na osobním ohodnocení učitelů.


Nejdříve tedy bylo ředitelům škol doporučeno, aby osobní ohodnocení učitelům snížili. Tak aby jim mohli, v souladu s případným nařízením vlády, v listopadu přidat. Ve výsledku tak budou mít mnozí učitelé stejně. O tom, že se ve školství o zvyšování platu spíše mluví, než aby bylo vidět na výplatních páskách - vědí své i politici, kteří sami učili, nebo školu stále vedou.


Lepší by to pro učitele mohlo být snad příští rok, kdy by na jejich platy měly jít skoro dvě miliardy navíc.

pez, Pavlína Kosová TN.cz