Tradiční soutěž má nového vítěze. Vesnicí roku 2019 je Lipová

Vesnicí roku 2019 je Lipová
Zdroj: MAFRA / Profimedia
Martin Klícha
Aktualizováno 14.9. 2019 18:19

V sobotu byly na Jarmarku venkova v Luhačovicích vyhlášeny výsledky soutěže Vesnice roku 2019. Raduje se jedna z nejsevernějších obcí v Česku, Lipová ve Šluknovském výběžku. Letos se zúčastnilo 206 obcí, do finále postoupilo 13 krajských finalistů.

Vesnicí roku 2019 je obec Lipová, která leží ve Šluknovském výběžku. V jedné z nejsevernějších obcí v Česku žije necelých 600 obyvatel. Přitom před první světovou válkou byla Lipová domovem více než tří tisíc lidí. Velký úbytek nastal hlavně po druhé světové válce, kdy bylo odsunuté německé obyvatelstvo a přišli Češi z vnitrozemí. Počet obyvatel ale klesl z 2,5 tisíc na 1000.

Pamětihodnostmi obce jsou Kostel svatého Šimona a Judy, který byl v letech 2014 a 2015 nádherně zrekonstruovaný. Rekonstrukcí prošel i Podstávkový dům, který slouží jako informační centrum a muzeum.

Naopak na záchranu čeká barokní zámek v Lipové, který je na seznamu ohrožených nemovitých památek. Od roku 2011 jej vlastní občanské sdružení, které se snaží o záchranu zámku. Sdružení podporuje i řada známých osobností.

Google navštívil Lipovou v roce 2012, podívejte se, jak to v ní vypadalo:

1
/
8
Zdroj: Google
Vesnicí roku 2019 je Lipová - 8

Na druhém místě skončila Ratiboř ze Zlínského kraje, bronzová příčka patří obci Libovice ze Středočeského kraje. Ocenění Cena veřejnosti získala obec Sobířov z Vysočiny. Lozice z Pardubického kraje získaly koláčovou cenu za nejlepší domácí koláče.

"Těší mě, že si soutěž Vesnice roku získala během své pětadvacetileté existence tak velkou prestiž. Ráda bych pogratulovala nejen letošním vítězům, ale všem zúčastněním, že do toho šli a udělali pro svoji obec velký kus práce. Věřím, že se jejich odhodláním a nadšením nechají inspirovat i další starostky a starostové a přihlásí své obce do příštího ročníku," řekla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Všech 206 obcí, které se letos do soutěže přihlásily, bylo hodnoceno například z hlediska společenského života, aktivity občanů, podnikání, inženýrské sítě, úspory energie a celé řady dalších.

Do finále se probojovalo 13 obcí, nejmenší obec Lozice z Pardubického kraje má 160 obyvatel, naopak největší je valašská obec Ratiboř ze Zlínského kraje s 1857 obyvateli.

Pro soutěžící jsou připraveny finanční odměny, vítězná Lipová si odnese dotaci ve výši až 2,6 milionů korun, může se také těšit na osobní vůz na šest měsíců.

Vítězem čtyřiadvacátého ročníku se stalo Dolní Němčí ve Zlínském kraji, které získalo také cenu veřejnosti. Vesnice roku 2018 vzešla z třináctky krajských vítězů. Druhé místo patřilo obci Šumvald z Olomouckého kraje, třetí příčku obsadila obec Nový Kostel v Karlovarském kraji.