Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Nejvyšší kontrolní úřad

"Finančák" chyboval při tendrech za půl miliardy, ukázala kontrola

Ministerstvo financí, NKÚ
Zdroj: Profimedia
Ilustrační snímek

Velký audit Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) zaměřený na pořizování informačních technologií při výběru daní ukázal významné nedostatky. Podle kontrolorů Generální finanční ředitelství (GFŘ) v uplynulých letech chybovalo při tendrech za bezmála půl miliardy korun.

"GFŘ v rámci provozu a rozšíření Automatizovaného daňového informačního systému zadávalo zakázky bez soutěže, pro což nebyl často důvod. Tím ředitelství dle NKÚ porušilo rozpočtovou kázeň ve výši 428 milionů korun," uvedl Nejvyšší kontrolní úřad v tiskové zprávě.

 

Navíc se centrální "finančák" ještě více upnul na dodavatele daňového informačního systému a dokonce podle NKÚ nakoupil technologie, které vůbec nepotřeboval.

 

Ředitelství se například při zavádění elektronické evidence tržeb (EET) rovnou obrátilo na firmu, která dodává i daňový systém.

 

 

"Samostatný informační systém k EET mohly dodat i jiné společnosti, a GFŘ tím tak podle NKÚ porušilo rozpočtovou kázeň ve výši 61 milionů korun. Kromě toho zbytečně prohloubilo závislost na dodavateli," vypočítává úřad.

 

Finanční ředitelství se ovšem vůči závěrem NKÚ ostře ohradilo. "Závěry z kontrolní akce vycházejí ze spíše teoretických názorů a technických výpočtů NKÚ, které nezohledňují reálnou situaci, ve které se Generální finanční ředitelství v kontrolovaném období nacházelo," uvedl Lukáš Heřtus z tiskového oddělení GFŘ.

pez TN.cz