Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

tajné služby

Fingovaná vražda novináře: Babčenko popsal detaily celé akce

Zdroj: TV Nova

Ruský novinář Arkadij Babčenko veřejně promluvil o pozadí tajné operace kolem jeho fingované smrti, kterou podle ukrajinské prokuratury musel předstírat proto, aby se vyšetřovatelé dozvěděli, kdo si vraha najal a na koho. Celkem prý mělo být zavražděno 30 lidí.

Fingovaná vražda ruského novináře zmátla celý svět. Babčenko o podrobnostech promluvil před kamerami: "Krev byla skutečná, byla to prasečí krev. Vylili jí na mě, tekla mi z úst i z děr v košili."

 

V takovémto stavu našla "na první pohled mrtvého" Babčenka v domě jeho žena, která o celé akci neměla ani tušení. "Lékař mě prohlásil za mrtvého a vše zaznamenal forenzní expert. Vše jsme ukončili v márnici. Ležel jsem tam a předstíral, že jsem mrtvý. Pak mě tam zavřeli," popsal Babčenko.

 

S plánem zinscenovat jeho smrt prý přišly tajné služby zhruba před měsícem. Jednačtyřicetiletého novináře se totiž už delší dobu pokoušel někdo zavraždit. Dostával dokonce i výhružné vzkazy.

 

Ukrajinské tajné služby proto chtěli zjistit, kdo usiluje Babčenkovi o život. A to se jim zřejmě podařilo. Z organizace plánované vraždy je podezřelý ukrajinský podnikatel. Na útok najal podle vyšetřovatelů známého. Za organizaci a realizaci vraždy údajně zaplatil v přepočtu asi 860 000 korun.

 

"Svou práci jsem odvedl. Udělal jsem vše, co bylo třeba, abychom získali maximální počet důkazů. Teď už je to práce vyšetřovatelů, soudů a bezpečnostních složek," vysvětlil Babčenko.

 

 

Kromě okolností fingované vraždy sdělil Babčenko i svůj názor na ruského prezidenta Vladimira Putina. "Nenávidím ho. Nenávidím toho člověka. On je zodpovědný za několik válek, za tisíce úmrtí. Už jsem byl na pohřbu spoustě svých známých, kolegů, přátel. Je to únavné. Válka probíhá už čtvrtý rok.

 

Nenávidím ho a je to osobní!" nechal se slyšet Babčenko.
Babčenko uprchl z Ruska minulý rok v únoru kvůli výhrůžkám, které byly mířeny jak na něj, tak na jeho rodinu. Z Moskvy utekl do Prahy, kde chvíli pobýval - čeští úředníci mu ale neudělili povolení k pobytu. Útočiště našel na Ukrajině.
 

Jana Gerleová/klma tn.cz / TV Nova