vývoj vakcíny

Firma pozastavila testování nadějné vakcíny. Účastník měl problémy

Vakcína
Zdroj: Thinkstockphotos
Ilustrační fotografie
Lucie Staničková
Lucie Staničková
Publikováno 9. 9. 2020
Téma:

Společnost AstraZeneca, která s Oxfordskou univerzitou vyvíjí vakcínu proti koronaviru, oznámila, že pozastavila závěrečnou fázi klinických testů očkovací látky. U jednoho z účastníků se totiž projevila nežádoucí reakce.

"Britská firma situaci popsala jako standardní postup s tím, že toto rozhodnutí učinili dobrovolně,“ píše BBC.


Této vakcíně dávali odborníci obrovské naděje a po dvou úspěšných testovacích fázích se očekávalo, že bude jednou z prvních na trhu. Klinické testy látky, kterou vyvíjí AstraZeneca s Oxfordskou univerzitou, se provádí na několika místech ve světě.

 


Zdravotní problémy se projevily u jednoho z účastníků ve Velké Británii. O jaké komplikace se jedná však lékaři neupřesnili.


Mluvčí Oxfordské univerzity uvedl, že u velkých studií se mohou nemoci projevit čistě náhodou, je však nezbytné okolnosti prozkoumat. Předpokládá se, že by experti mohli pokračovat během několika dnů.


Devět společností po celém světě, které se snaží vyvinout vakcínu, se v úterý zavázalo, že budou dodržovat vědecké bezpečnostní standardy při hledání očkovací látky. Právě AstraZeneca je také jednou z nich.


Stalo se tak na základě strachu lidí z toho, že bezpečnostní standardy nebudou dodržovány kvůli tlakům na rychlé dodání vakcíny na trh.

TN.cz